Będzie nowy podatek dla żeglarzy!

1
18498

Niestety #dobrazmiana nie ma zbyt dobrych wieści dla żeglarzy. Nie umilkły kontrowersje wokół podatku dennego, a już Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje nowe obciążenie dla posiadaczy jachtów żaglowych…

Nowy podatek ma objąć wszystkich, którzy tylko odważą się rozwinąć żagle w czasie rejsu lub weekendowego żeglowania. Będzie obliczany na podstawie obowiązującej w danym dniu i dla danego akwenu tabeli siły wiatru oraz powierzchni żagla danej łodzi. Tak więc, jeżeli macie 50 m2 żagla i z tabelki wyniknie, że wiało np. 4B to zapłacicie 1 grosz za każdy stopień Beauforta na metr kwadratowy żagla, czyli w tym przypadku 2 zł.

Tabela obowiązujących sił wiatrów będzie codziennie publikowana na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Urzędu Morskiego.

Oprócz tego każdy z armatorów lub użytkowników będzie miał obowiązek rejestracji przy wychodzeniu i wchodzeniu do portu lub mariny w celu obliczenia stawki podatku. Alternatywą będzie zainstalowanie na jachcie specjalnego urządzenia za ok 1200 PLN.

Organizatorzy regat otrzymają możliwość wykupienia ryczałtowej winiety.

Pomysł podsunął Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa poseł Marek Opioła, podobno zapalony żeglarz.

Za projektem jest Wiesław Kaczmarek, prezes PZŻ, który sądzi, że podatek pozwoli na nowe inwestycje w zakresie infrastruktury dla żeglarzy. Nie ukrywa, że zwróci się do MIB o dotacje na sfinansowanie kilku ciekawych projektów internetowych (mowa o ok. 10 milionach PLN), w tym na promocje i zdobycie kolejnych 500 fanów na Facebooku.

Projektowi sprzeciwia się posłanka Agnieszka Pomaska, dawna zawodniczka Sopockiego Klubu Żeglarskiego i wicemistrzyni świata w klasie Mistral, zapowiadając jednocześnie skierowanie do Sejmu projektu ustawy o dofinansowaniu żeglarzy czynnie uprawiających nasz ulubiony sport (w założeniu ma być to żeglarskie 500+ )

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.