Paweł Tarnowski trzyma Gardę

0
2419

Wiatr wiejący z prędkością 4 stopni w skali Beauforta, 4 mile trasy, 4 załogantów – to musiało się tak skończyć – Paweł Tarnowski mocno awansuje w Pucharze Włoch. Regaty z cyklu Alcatel J/70 Cup pod nazwą Eurocup na jeziorze Garda, polska załoga kończy na 21 miejscu.

Minął miesiąc od poprzedniego występu we włoskim pucharze na J70. Minione regaty były testem dla 3 osobowej załogi, gdzie okazało się, że łódka wymaga większej ilości rąk do pracy na pokładzie. Tarnowski przywrócił pauzującego Piotra Kucharskiego.

– To była dobra i potrzebna decyzja. Pierwszy dzień zaczęliśmy od 29 miejsca, później następnego dnia mieliśmy 3 wyścigi, gdzie udało się wskoczyć na 26 miejsce, w końcówce podnieśliśmy się na 21, a mogliśmy wskoczyć na 17, które przez dłuższy czas udało nam się utrzymywać.  Niestety mały błąd sprawił, że pierwszy z dwóch wyścigów tego dnia skończyliśmy na 40 miejscu, co nas mocno obniżyło w ostatecznej klasyfikacji – mówi Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team.

Mimo, iż załoga w tym składzie pływa od 6 lat, to jachtu klasy J70 dopiero się uczy. Żeglarze ostatnie lata pływali z sukcesami na jednostkach Dlephia24, a to nie to samo przyznają.

– W tej klasie błąd polegający choćby na złym rozwinięciu genakera na 20 sekund powoduje, że omija cię praktycznie 10 jachtów. Tutaj mały błąd to jest kwestia 3-4 pozycji w dół, większy to jest 10 pozycji, a duży błąd to spadek na koniec stawki – dodaje Tomasz Bączkiewicz, trymer foka.

Jak mówi załoga, wśród wszystkich żeglarzy panują fantastyczne emocje.

– Podoba mi się to, że wszyscy są otwarci, że każdy chętnie pomoże. Potrzebujesz sprawdzić jakie kto ma ustawienia, nie ma problemu, możemy wejść na każdą łódkę, pooglądać sobie, pomierzyć, posłuchać, porozmawiać, dowiedzieć  się co i jak. Dzięki temu zdobywamy szybciej tę wiedzę niż byśmy dochodzili do tego sami – dodaje Bączkiewicz.

Regaty flotowe na jachtach J70 rozgrywane były  w miniony weekend (23-25 czerwca) w pobliżu Fraglia Dela Riva na największym jeziorze włoskim – Garda. Linia startowa liczyła blisko 500 metrów, a to dla 73 jachtów, które brały udział w regatach, jak mówi Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team – wcale nie jest dużo.

– Jak przemnożymy długość jachtu 7 metrów razy ilość startujących jednostek, to tak naprawdę trzeba by postawić każdą tak, że  przy rufie zaczynałby się już dziób kolejnej. Nie da się zmieścić wszystkich w tej pierwszej linii startu, zawsze jakieś załogi spadają na drugą linię. Dobry start to już jest połowa sukcesu, jeżeli się uda wystartować na czystym wietrze, to już płyniemy w tej stawce pierwszej dwudziestki, wówczas jest duża szansa uzyskać korzystny wyniki końcowy – dodaje sternik.

Załoga w składzie Paweł Tarnowski (sternik), Łukasz Kiwer (trymer grota), Tomasz Bączkiewicz (trymer foka), Piotr Kucharski (pit/dziobowy) ostatecznie zajęła 21 pozycję, zostawiając za sobą 52 załogi. Poprzedni start w Pucharze Włoch dla żeglarzy zakończył się 54 miejscem, co pokazuje jak duży progres udało się osiągnąć w zaledwie miesiąc czasu. Kolejny start na J70, to wrześniowe Mistrzostwa Świata na Sardynii. Wcześniej załogę w tym składzie będzie można zobaczyć w dniach 14-16 lipca. Wezmą oni udział w V Długodystansowych Mistrzostwach Polski Klasy DELPHIA 24 – APOTEX CUP, regaty te będą rozgrywane w Dziwnowie na jednostkach Delphia24, a załoga Tarnowskiego popłynie na jachcie Flexistav.

Więcej informacji o załodze: https://www.facebook.com/FlexiStavSpor

Klasyfikacja końcowa:

1             ITA – ROSSI CLAUDIA
2             ITA – ALBERINI CARLO
3             ITA – ROVERSI MAURO
4             ITA – DOMENICI LUCA
5             ITA – MOCCHEGIANI MAURO

Oprócz załogi Pawła Tarnowskiego w Pucharze Włoch wystartowali inni polscy reprezentanci:

16           POL KREMPEĆ KRZYSZTOF
54           POL KĘDZIORA PIOTR

Informacje o regatach dostępne na Fb regat: https://www.facebook.com/j70italianclass/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.