W dniach 19 – 21 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów 2016. W ciągu 3 dni regat odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi dla wszystkich klas pomimo, że pierwszego dnia regat warunki wiatrowe były bardzo trudne i Komisja Regatowa musiała wielokrotnie przestawiać trasę.

W klasie Hobie Cat 16 SPI startowała młodzież z UKS NAVIGO Sopot Catamaran Youth Team Poland. I miejsce w tej klasie zajęła załoga: Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, która tym wynikiem wygrała eliminacje do Młodzieżowych Mistrzostw Świata mających się odbyć pod koniec roku w Nowej Zelandii. II miejsce zajęli: Łucja Wróblewska i Filip Ronkiewicz, a III miejsce – Dominique Bohdziewicz i Anna Świtajska.

W klasie F-18 wygrała załoga: Krzysztof Bassak, Piotr Siciński z YKP Warszawa, II miejsce zajęli Marcin Kamiński i Kaja Szulakowski z UKS NAVIGO Sopot, a trzecie miejsce – Michał Surowiec i Jerzy Białek również z UKS NAVIGO Sopot.

W klasie OPEN zwyciężyli Seweryn i Marta Krajewscy z UKS NAVIGO Sopot, II miejsce zajęli Dariusz Grzegorzek i Andrzej Więckiewicz z UKS NAVIGO Sopot, a trzecie miejsce zajęła załoga Aleksandra Jędrycza i Katarzyna Piernicka z UKS NAVIGO Sopot, zwyciężając jednocześnie klasyfikację OPEN JUNIOR. II miejsce w klasie OPEN JUNIOR zajęli Paulina Kałuszyńska i Maciej Trocha.

W bardzo widowiskowej klasie A, w której Polacy należą do światowej czołówki, walka o podium była bardzo zacięta. Pierwsze miejsce zajął Tymoteusz Bendyk z UKS NAVIGO Sopot, II miejsce zajął Jacek Noetzel z UKS NAVIGO Sopot, a trzecie miejsce zajął Chris Rashley z Royal London Yacht Club, Wielka Brytania. W tej klasie wyróżniono także trzech pierwszych Juniorów: Jakuba Surowca, Marcina Badzio i Andrzeja Senkusa z UKS NAVIGO Sopot oraz pierwszego Mastersa – Jacek Noetzel (UKS NAVIGO Sopot), pierwszego Grand Mastersa  – Jarosław Bętkowski (RJKP Poznań) i pierwszą kobietę  – Ewa Górska (UKS NAVIGO Sopot).

Sędzią Głównym regat był Bartosz Gruszka. Organizatorem regat był Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO. Regaty odbyły się pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego oraz pod patronatem Miasta Sopotu. Fundatorami nagród i poczęstunku były firmy BRYT SAILS i ALMAR.

Za rok o tej samej porze (19-26.08.2017) odbędą się w Sopocie Mistrzostwa Świata Klasy A, a w tym roku spotkamy się jeszcze na regatach Pucharu UKS NAVIGO Sopot, które odbędą się w dniach 24-25 września 2016.