Tytus Butowski (YKP Gdynia) został mistrzem Europy w najbardziej popularnej i znanej juniorskiej klasie żeglarskiej Optimist. W regatach w formule open rywalizowało na węgierskim jeziorze Balaton 146 zawodników i 102 zawodniczki.

Pierwsze miejsce zajął reprezentant Singapuru Ryan Yee Kang Teo, a drugi był Butowski, jednak jednocześnie wywalczył tytuł mistrzowski. Gdańszczanin ma zaledwie 12 lat i w pokonanym polu pozostawił wielu starszych kolegów. Rozegrano łącznie 10 wyścigów w bardzo trudnych, zmiennych warunkach. Jest to ogromy sukces młodego gdańszczanina reprezentującego Yacht Klub Polski Gdynia.

Trener reprezentacji Tomasz Figlerowicz podkreślił, że Butowski wykazał się ogromną dojrzałością i spokojem w swojej żegludze. Mimo że już od samego początku zajmował wysokie lokaty, nie dał się pokonać nerwom i tremie, a był to jego pierwszy start w imprezie tej rangi. W regatach rozegrano łącznie dziesięć wyścigów w bardzo trudnych, zmiennych warunkach.

– Nad Balatonem warunki były kapryśne, wiatr często się zmieniał. Sukces Tytusa całkowicie niespodziewany. Nie był on w ogóle wymieniany w gronie faworytów, co tylko wyszło mu na dobre. Przez całe regaty żeglował na ogromnym luzie – powiedział trener.

Wśród dziewcząt Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) w klasyfikacji Europejek była trzynasta.