Konkurs festiwalowy JachtFilm – pytanie czwarte

0
1959

W dniu wczorajszym zadaliśmy pytanie która edycja regat Fastnet  była wyjątkowa i z jakiego powodu ?

Prawidłowa odpowiedź:

Były to regaty w 1979 roku. Były wyjątkowe z powodu  sztormu, który nie był przewidziany przez służby meteo obsługujące regaty, a okazał się bardzo silny i gwałtowny, zaskoczył uczestników na pełnym morzu. Sztorm ten spowodował śmierć 15 żeglarzy biorących udział w regatach, pięć jachtów zatonęło, a ok. 75 miało wywrotki.

Karnet na Jachtfilm wylosowała: Anna Dobrowolska

PYTANIE NR 4

Zdobywcy biegunów.  W 1909 roku Brytyjczyk Robert Peary zdobył biegun północny. Po tym wyczynie  wielu pragnęło zostać pionierami w zdobyciu drugiego – południowego bieguna geograficznego. Wyprawy  zorganizowali niemal jednocześnie Norweg – Roald Amundsen oraz Brytyjczyk – Robert Falcon Scott. Jako pierwszy dotarł do bieguna Norweg Roald Amundsen. Dokonał tego 14 grudnia 1911 roku. Ekspedycja Scotta przybyła miesiąc później – 18 stycznia 1912 roku. Niestety w drodze powrotnej wszyscy członkowie brytyjskiej wyprawy ponieśli śmierć, w wyniku zbyt małej ilości zapasów.

Jednym z atutów wyprawy Amundsena, który przyczyniła się do sukcesu wyprawy,  była szybkość pokonywania wielkich polarnych przestrzeni kontynentu antarktycznego i to że sanie z zapasami ciągnęły psy (a nie ludzie). Wykorzystał w tym celu 52 psy husky, które po prostu zabrał ze sobą na statek wyprawy.

Pytanie brzmi:
Pytanie – dlaczego Amundsen, mając taką ilość zwierząt, nie musiał się obawiać ataków niedźwiedzi polarnych ?

Odpowiedzi należy wysyłać na adres: kontakt@jachtfilm.pl  do jutra do godz. 19.00. Prosimy dopisać także swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu kontaktowego. Kolejnego dnia, około godz. 20.00 podamy prawidłową odpowiedź, nazwisko osoby która wygrała nagrody, i oczywiście zadamy kolejne pytanie. NIE LICZY się kolejność nadsyłanych odpowiedzi.

fot. z filmu „Babouchka , katamaranem na biegun”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.