Dzisiaj startuje Polska Ekstraklasa Żeglarska

2
2353

13 i 14 maja w Sopocie odbędzie się inauguracyjna, pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Na starcie pojawi się 12 załóg, a wśród nich nie zabraknie debiutantów. Kto tym razem zostanie Klubowym Mistrzem Polski? Sezon 2017 zapowiada się niezwykle emocjonująco, a dodatkową atrakcją będzie możliwość śledzenia rywalizacji poprzez oprogramowanie SAP Sailing Analytics.

„Ruszamy z kolejnym sezonem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Cieszymy się, że Liga ugruntowała już swoją pozycję na mapie polskiego żeglarstwa regatowego. Trzon zespołów stanowią uczestnicy poprzednich edycji, ale mam również debiutantów, choćby w postaci klubu z Mechelinek, który reprezentuje Łukasz Wosiński, piąty zawodnik światowego rankingu match racingowego” – komentuje Rafał Sawicki, jeden z organizatorów PEŻ.

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów w bieżącym sezonie pojawiło się kilka nowości. Oficjalnym Partnerem Technologicznym Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej została firma SAP, globalny lider oprogramowania dla biznesu. Dzięki temu będziemy świadkami polskiej premiery systemu SAP Sailing Analytics, znanego z wielu największych żeglarskich imprez na świecie. Korzystali z niego organizatorzy takich wydarzeń, jak m.in. Extreme Sailing Series czy Puchar Świata. Innowacyjny system prezentacji regat zostanie wdrożony od pierwszego startu w Sopocie. Będzie można śledzić go zarówno na monitorach w marinie, jak i w Internecie.

„SAP Sailing Analytics to rozwiązanie, które wpisuje działania Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w światowe trendy technologii dla sportu. Obecnie, po rozwiązania SAP sięgają takie drużyny jak Bayern Monachium, Formuła 1 czy liga hokeja NHL. Dzięki wykorzystaniu potencjału analitycznego współczesnego oprogramowania, pomagamy sportowcom osiągać lepsze wyniki, a trenerom i kibicom dajemy dostęp w czasie rzeczywistym do szczegółowych statystyk dotyczących m.in. warunków pogodowych, manewrów i poszczególnych załóg. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności rozgrywek, zainteresowania udziałem w niej kolejnych klubów oraz popularyzacji tego pięknego sportu jakim jest niewątpliwie żeglarstwo – podsumowuje Tomasz Niebylski, Dyrektor ds. Wsparcia Sprzedaży w SAP Polska.

Zmieniły się również zasady kwalifikacji klubów do Sailing Champions League. Teraz do finału w Porto Cervo będzie można uzyskać kwalifikację wyłącznie poprzez imprezy eliminacyjne w St. Petersburgu i St. Moritz. W tym roku prawo reprezentowania Polski w rozgrywkach SCL mają cztery zespoły: Jacht Klub Kamień Pomorski i MBSW Giżycko w Rosji, a AZS Politechniki Gdańskiej oraz TŻR Szczecin w Szwajcarii.

Pierwsze regaty i otwarcie sezonu w Polsce odbędzie się 13-14 maja w Sopocie. Zmagania rozpoczną się w sobotę o godzinie 10.00, będzie można obserwować je na końcu sopockiego mola oraz z falochronu mariny. Dla kibiców przygotowano komentarz regat oraz konkursy i animacje w strefie kibica organizowane przez sponsorów TT Line i Mincer Pharma.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2017:

13-14.05 – Sopot
24-25.06 – Świnoujście
19-20.08 – Gdynia
09-10.09 – Szczecin

Niespodzianki na liście startowej Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej!

Już w ten weekend w Sopocie na starcie pierwszych regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej pojawi się 12 załóg z całej Polski. Na liście startowej obok zespołów znanych z poprzednich sezonów mamy niespodzianki. Na starcie regat zobaczymy m.in. zespół Legii Warszawa!

 Klubowe rozgrywki o tytuł Mistrza Polski maja krótką dwuletnią historię, ale na pokładach ścigających się jachtów gościło już wielu znanych i utytułowanych żeglarzy reprezentujących równie znane i szanowane kluby. Warto wspomnieć takich zawodników jak: Marek Stańczyk, Patryk Zbroja, Szymon Szymik, Rafał Sawicki, Tymon Sadowski czy Karol Górski.

W Sopocie w barwach młodego jeszcze Klubu Żeglarskiego Mechelinki wystartuje Jarek Kaczorowski znany z wielu projektów żeglarskich jak The Race czy Transat. W kolejnych regatach za sterem będzie zmieniał się z Łukaszem Wosińskim, obecnie najwyżej sklasyfikowanym polskim sternikiem w meczowym Pucharze Świata.

Natomiast największą rewelacją jest przystąpienie do rozgrywek zespołu Legii Warszawa. W barwach świeżo reaktywowanej sekcji żeglarskiej Legii startuje już Zofia Klepacka (klasa RS:X), a w debiucie w Ekstraklasie, stołecznym zespołem pokieruje Jakub Pawluk.

– „To jest fantastyczna informacja. Cieszymy się że Legia dołącza do żeglarskiej ligi mistrzów w Polsce, wierzymy, że jest to początek nowego trendu i zachęta dla innych klubów, aby walczyć o tytuły Mistrzów Polski nie tylko w futbolu czy innych rozgrywkach ligowych. Nie ukrywamy, że marka Legia na pewno pomoże w promocji Ekstraklasy Żeglarskiej i zwiększy zainteresowanie mediów” – ocenia Maciek Cylupa, organizator regat. – „No i nie możemy się doczekać regat z udziałem Lecha Poznań, Wisły Kraków, Lechii Gdańsk czy innych czołowych polskich klubów, oby w niedalekiej przeszłości” – dodaje z uśmiechem.

Regaty po raz pierwszy będzie można śledzić na żywo poprzez innowacyjny system prezentacji regat dostarczony przez niemiecką firmę SAP.  SAP Sailing Analitics zostanie wdrożony już od pierwszego startu w Sopocie. Regaty będzie można śledzić zarówno na monitorach w marinie Sopot jak i w Internecie pod adresem:

https://polishleague2017.sapsailing.com

Przypomnijmy, że cztery najlepsze kluby w sezonie awansują do Sailing Champions League, żeglarskiej ligi mistrzów i regat w eliminacyjnych w St. Petersburgu i St. Moritz. Najlepsi wystartują w Finale Ligi Mistrzów w Porto Cervo we wrześniu.

Lista Startowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017:

1. PZKS DZYGIT
2. Jacht Klub Kamień Pomorski
3. JKM Gryf Gdynia
4. Jacht Klub Wielkopolski Poznań
5. Klub Port Mechelinki
6. Legia Warszawa
7. MOS Iława
8. Junga Olsztyński Klub Żeglarski
9. PMT TZR Szczecin
10. Yacht Club Gdańsk
11. Yacht Club Sopot
12. YC Sztag AWF Katowice

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz  przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Sponsorami Ekstraklasy są Mincer Pharma, CH Klif, Nautica Watches, TT Line Polska, Pomorze Zachodnie, Świnoujscie i D.A.D. Partnerami są SAP, Harken, Hampton by Hilton, oraz Magazyn Żagle, Magazyn W Ślizgu! i targi Wiatr i Woda.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.