5-6 maja 2018 roku na malowniczo położonym jeziorze Czos odbyły się pierwsze regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2018 – Puchar Burmistrza Mrągowa oraz Mrągowo Open Gościniec Molo Cup. Oprócz klas klasyfikowanych w ŻGP Mrągowa (kabinowe i otwarto pokładowe), dzięki współpracy z Klubem Sportowym „Baza” Mrągowo wystartowały również zawodnicy pływający na L’Equipe’ach i deskach UKS, a początkujący żeglarze mogli się zmierzyć ze sobą i sprawdzić swoje umiejętności na oddzielnej trasie w klasie Optimist.

– Dzięki współpracy z Klubem Sportowym „Baza” Mrągowo nasze motto: „łączenia żeglarskich pokoleń na wodzie” zdecydowanie przybrało na sile – powiedział Karol Góralczyk, Prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „Czos”. – Mrągowski akwen jest wymagający nie tylko dla początkujących adeptów żeglarstwa. To jednak dzięki takim inicjatywom sportowcy nabierają początkowe szlify. W takich miejscach rodzą się przyszłe gwiazdy tego sportu – dodał na zakończeniu imprezy Jarosław Bazylko, Wiceprezes ds. śródlądowych Polskiego Związku Żeglarskiego.

Pogoda na majówkę była po raz kolejny przychylna dla żeglarzy i kibiców. Wiatr, wiejący z kierunków północnych w porywach nawet do 10 m/s, spowodował, że regaty były wymagające nie tylko dla początkujących żeglarzy. Wywrotek tym razem nie brakowało.  Ostatecznie w klasyfikacji jachtów kabinowych zwyciężyli: Jakub Malicki, Justyna Olczak, Kacper Malicki, Mariusz Olszewski i Arkadiusz Szajkowski.  Drugie miejsce przypadło dla załogi Dariusza Bałdygi, a ostatnie miejsce na podium wywalczyła przyjezdna ekipa z Ostródy ze sternikiem Tomaszem Kopytko na czele. W klasie jachtów otwarto pokładowych wystartowało 12 łódek. Tym razem puchar za pierwsze miejsce trafił do Tadeusza Kozakiewicza, który królował na katamaranie. Drugie miejsce zajęli Sebastian Jurkiewicz i Jakub Jurkiewicz, a trzecie miejsce zdobyli Piotr Bokota, Paweł Bokota i Piotr Listkowski.

W niedzielnej klasyfikacji Open, rozgrywanej na dodatkowych żaglach, zwyciężyli bracia Jurkiewicz. Sternik Sebastian zaskoczył wszystkich obecnych gdy zrzekł się nagrody głównej, czyli łodzi wiosłowej wartej 2000 zł i przekazując wygraną na tegoroczny finał cyklu, który odbędzie się 25 sierpnia. Na niższych stopniach podium uplasowali się załogi dwóch jachtów kabinowych dowodzonych przez Tomasza Kopytko i Jakuba Malickiego.

Zawodnicy ścigali się również w klasyfikacjach Klubu Sportowego „Baza” Mrągowo. W klasie Deska UKS zgłosiło się 6 zawodników. Puchar za pierwsze miejsce bezapelacyjnie trafił do Nadii Kulik, która wygrała wszystkie starty. Wśród mężczyzn tryumfował z kolei Wiktor Kocenko. Najmocniej obsadzona była klasa L’Equipe, w której wystartowało 16 załóg. Ostatecznie zawody wygrali przedstawiciele z Mrągowa: Radosław Parzych i Grzegorz Sitarek. Drugie miejsce, z jednym punktem straty, zdobyli Marcel Wolętek i Kosma Krecz, a na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z Gdańska: Anna Żynda i Jacek Argulewicz.

Rozpoczęcie tegorocznego sezonu żeglarskiego obfitowało w liczne atrakcje i koncerty szantowe. Na scenie mrągowskiego molo wystąpili: Fajer Solo, Szantaż oraz Mietek Folk. To jednak dopiero początek tegorocznych sportowych zmagań na wodzie, dlatego już teraz zapraszamy na kolejne eliminacje ŻGP Mrągowa organizowane ponownie wraz KS „Baza” Mrągowo – Hotel Anek Cup – które odbędą się już 9 czerwca.