Puchar Polski w klasie Omega wystartował w Krynicy Morskiej

0
609

W ubiegły weekend (27-28 maja) w Krynicy Morskiej odbyły się pierwsze w tym roku regaty zaliczane do Pucharu Polski klasy Omega. Po bardzo udanych regatach na Zalewie Wiślanym w ubiegłym sezonie wielu zawodników wręcz domagało się rozpoczęcia sezonu w tym właśnie miejscu. I ponownie Krynica okazała się miejscem gościnnym, niemal stworzonym do rozgrywania podobnych zawodów.

Na starcie pojawiło się 28 załóg, w tym 18 w klasie Standard i 10 w klasie Sport. Pierwsze załogi pojawiły się na miejscu już w piątek, zapewne mile zaskoczone niemal letnią aurą. Tego dnia odbył się także pierwszy tegoroczny oficjalny trening na wodzie, tym razem znakomicie poprowadzony przez doświadczonego zawodnika i jednocześnie opiekuna regat – Jurka Sukowa (dziękujemy😊). Same zawody rozpoczęły się w sobotę, przy umiarkowanym, momentami nawet dość silnym wietrze (zdarzyło się kilka wywrotek!)i przyjemnej temperaturze ok 20 stopni. Komisja sędziowska, pod przewodnictwem niezastąpionej Izy Świąć, przeprowadziła 5 biegów. W klasie Sport od początku zaznaczyła się wyraźna czołówka, z której zdecydowanie najlepiej żeglowała załoga reprezentująca Politechnikę Gdańską z Marcinem Styborskim za sterem, która wygrała 4 biegi. We flocie Standard prowadzenie po pierwszym dniu objął niezawodny Roman Knasiecki ze swoją rodzinną załogą, reprezentujący FutureNet Sailing. Za ich plecami trwała ostra walka, a druga po pierwszym dniu załoga Janusza Zimera traciła do prowadzących zaledwie 1 punkt.

Drugi dzień rywalizacji niestety przyniósł zdecydowane pogorszenie pogody. Słabnący, mocno zmieniający kierunek wiatr, przelotne opady i przenikliwe zimno. W tych warunkach, mimo kilku prób, udało się rozegrać zaledwie jeden wyścig. W klasie Standard wygrała załoga Knasieckiego, pieczętując swoje zwycięstwo. W Sporcie pierwsza minęła linię mety załoga Daniela Sokołowskiego, która dzięki temu podskoczyła w kwalifikacji o jedno oczko, kończąc rywalizację na 2 miejscu.

Ostatecznie podia w obu klasach wyglądały następująco:

Standard:

  1. Roman Knasiecki, Sebastian Knasiecki, Martyna Knasiecka (Futurenet Sailing Team)
  2. Janusz Zimer, Jacek Szeligiewicz, Katarzyna Szeligiewicz (MKS Szkuner VB Klima)
  3. Jakub Pankiewicz, Andrzej Osuch, Paweł Mika (Porta Sailing Team)

Sport:

  1. Marcin Styborski, Dawid Płotka, Kacper Wysocki (PG Racing)
  2. Daniel Sokołowski, Mieszko Mórawski, Piotr Inglot (Superkoszyk.pl)
  3. Kamil Ortyl, Marek Gozłowski, Wojciech Lewiński (Vector Sails Racing)

Na zakończenie regat nagrody dla zawodników wręczył burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat, równocześnie zapraszając wszystkich na kolejne edycje regat o Puchar Zalewu Wiślanego.

Tymczasem karuzela Pucharu Polski przenosi się na południe, gdzie na Jeziorze Goczałkowickim rozegrane zostaną regaty o Puchar Burmistrza Pszczyny. A następnie do Wilkas, gdzie bezpośrednio przed Akademickimi Mistrzostwami Polski w żeglarstwie odbędzie się trzecia tegoroczna eliminacja Puchary Polski.

puchar polski w klasie omega wystartował w krynicy morskiej Puchar Polski w klasie Omega wystartował w Krynicy Morskiej S 02244puchar polski w klasie omega wystartował w krynicy morskiej Puchar Polski w klasie Omega wystartował w Krynicy Morskiej S 02681puchar polski w klasie omega wystartował w krynicy morskiej Puchar Polski w klasie Omega wystartował w Krynicy Morskiej S 02518

Więcej informacji:

***

Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich. Obecnie to także najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat miłośnicy tej klasy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju, w tym w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. W sezonie 2019 planowane jest rozegranie 8 eliminacji, w tym także Mistrzostw Polski w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem głównym Pucharu Polski 2019 w klasie Omega jest firma Mine Master. Pozostałymi partnerami są: Porta Drzwi, Jutrzenka Dobre Miasto, Sailing Machine, Raksa. Patronem medialnym cyklu są: magazyn „Żagle” wraz z portalem zagle.com.pl, zeglarski,info, www.sails24.pl, sailportal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.