Najlepsze filmy żeglarskie z całego świata na wielkim ekranie. Już niedługo kolejna edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz żeglarskich wydarzeń kulturalnych.  Wybór najlepszych filmów z całego świata i ich prezentacja na dużym ekranie to wydarzenie, które w jesienno-zimowej porze pozwala żeglarzom przetrwać do kolejnego sezonu.

Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego różnorodność. Bohaterami filmów są prawdziwe postaci oraz zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Towarzyszące bohaterom emocje są uniwersalne a w tle tych historii są żagle i woda.

W programie tegorocznej edycji znajdzie się siedem filmów. Będą historie o żeglowaniu dookoła Bieguna Północnego  („Northern Pasage”) , jak i o wyprawie wokół jednego z największych amerykańskich jezior („Dłubanką wokół jeziora Michigan”).

Będą filmy o regatach w najbardziej niegościnnych rejonach świata, w których zwycięstwo nie jest najważniejsze („Wyścig na Alaskę”)  jak i o biciu rekordu prędkości w żeglowaniu po suchym lądzie  („Iron Duck – Żelazna Kaczka”). Pokazany zostanie film o wyjątkowej szkole żeglarskiej, której założycielami byli uczestnicy francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny („Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia”).

W hołdzie zmarłemu w lipcu tego roku kapitanowi Januszowi Zbierajewskiemu, jednemu ze współorganizatorów festiwalu przypomniany zostanie film „Morze twoimi oczami”. Jest to opowieść o niedowidzącej Alicji, która trafia na pokład Zawiszy Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze.

Na specjalną  uwagę zasługuje pokaz filmu pt. „Żeglarz” Jest to zrealizowana w 2021 roku opowieść o Paulu Johnsonie – brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont. Lucia Kašová, słowacka dokumentalistka i żeglarka spotkała bohatera swego filmu przypadkiem, mijając się z nim w drzwiach małego marketu na jednej z karaibskich wysepek. Krótkie spojrzenie w jego oczy wystarczyło, by się przekonała, że spotkała wyjątkowego człowieka. Postanowiła opowiedzieć jego historię używając filmowej kamery.

Bohater filmu – Paul Johnson

Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili, gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach. Żeglował z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życie. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe.

Nie sądził, że będzie żył tak długo. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia. Spędza czas na jachcie, kontempluje swoje życie i nadchodzący jego kres. Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum. Trudno uwierzyć, że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów.

To nie jest film o żeglarstwie. Jest to przejmująca opowieść o pasjonującej podróży przez życie, o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością. I o tym co jest na końcu tej podróży.

Festiwal jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów.

Partnerem Głównym Festiwalu jest Sztorm Grupa. JachtFilm w Szczecinie został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Najbliższe edycje festiwalu odbędą się w Warszawie (5-6 listopada , Kino Luna), oraz w Szczecinie (26-27 listopada CKE Stara Rzeźnia).  W przygotowaniu (styczeń-luty 2023) są także edycje w Gdyni oraz Katowicach.

Szczegóły festiwalu: www.jachtfilm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.