Niestety #dobrazmiana nie ma zbyt dobrych wieści dla żeglarzy. Nie umilkły kontrowersje wokół podatku dennego, a już Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje nowe obciążenie dla posiadaczy jachtów żaglowych…

Nowy podatek ma objąć wszystkich, którzy tylko odważą się rozwinąć żagle w czasie rejsu lub weekendowego żeglowania. Będzie obliczany na podstawie obowiązującej w danym dniu i dla danego akwenu tabeli siły wiatru oraz powierzchni żagla danej łodzi. Tak więc, jeżeli macie 50 m2 żagla i z tabelki wyniknie, że wiało np. 4B to zapłacicie 1 grosz za każdy stopień Beauforta na metr kwadratowy żagla, czyli w tym przypadku 2 zł.

Tabela obowiązujących sił wiatrów będzie codziennie publikowana na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Urzędu Morskiego.

Oprócz tego każdy z armatorów lub użytkowników będzie miał obowiązek rejestracji przy wychodzeniu i wchodzeniu do portu lub mariny w celu obliczenia stawki podatku. Alternatywą będzie zainstalowanie na jachcie specjalnego urządzenia za ok 1200 PLN.

Organizatorzy regat otrzymają możliwość wykupienia ryczałtowej winiety.

Pomysł podsunął Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa poseł Marek Opioła, podobno zapalony żeglarz.

Za projektem jest Wiesław Kaczmarek, prezes PZŻ, który sądzi, że podatek pozwoli na nowe inwestycje w zakresie infrastruktury dla żeglarzy. Nie ukrywa, że zwróci się do MIB o dotacje na sfinansowanie kilku ciekawych projektów internetowych (mowa o ok. 10 milionach PLN), w tym na promocje i zdobycie kolejnych 500 fanów na Facebooku.

Projektowi sprzeciwia się posłanka Agnieszka Pomaska, dawna zawodniczka Sopockiego Klubu Żeglarskiego i wicemistrzyni świata w klasie Mistral, zapowiadając jednocześnie skierowanie do Sejmu projektu ustawy o dofinansowaniu żeglarzy czynnie uprawiających nasz ulubiony sport (w założeniu ma być to żeglarskie 500+ )

1 KOMENTARZ

  1. Zawsze obawiam się tych prima aprilisowych dziennnikarsich żartów. Obawiam sie bo mogą stać się inspirację dla rządzących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.