Przed nami jedna z ostatnich desek ratunku w szantowym kalendarzu muzycznych festiwali. Festiwal Tratwa, bo o nim mowa, to jedna z ostatnich okazji w roku, by przetrwać okres po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Tym razem, szantowi rozbitkowie spotykają się w chorzowskim Starym Porcie, gdzie w dniach 8-10 listopada dopłyną bezpiecznie perełki polskiej szanty.

To już 29. raz, kiedy żeglarska brać gromadzi się na Śląsku, by wspólnie spędzić weekend na jednym z bardziej legendarnych festiwali szantowych w Polsce. Dlaczego legendarnych? To właśnie Tratwa otworzyła drogę do szantowego świata zespołom, których dziś nikomu nie trzeba przedstawiać: Ryczące Dwudziestki, Banana Boat czy Perły i Łotry. Choć z wymienionych w tegorocznej edycji usłyszymy tylko żółtych przyjaciół, program imprezy zapowiada się dość kusząco…

Tegoroczna edycja Tratwy, organizowanej przez krakowską Fundację „Hals”, odbędzie się w całości w tawernie żeglarskiej Stary Port w Chorzowie, będzie miała więc charakter trzydniowego pubowego spotkania przy piosence żeglarskiej. W ramach festiwalu odbędzie się konkurs, w którym nagrodą jest sfinansowanie wydania promocyjnej płyty zwycięzcy, tzw. EPki. To już ostatni moment na zgłoszenie się do konkursu, bowiem data upływa 28.10.2013roku (regulamin i karta zgłoszenia do pobrania).

Przegląd Konkursowy to jednak tylko część Festiwalu. Pełen harmonogram bowiem przedstawia się następująco:

8 listopada 2013 (piątek):
godz. 19.30 – Koncert „W portowej tawernie cz. I”
wystąpią: Banana Boat, Old Marinners
bilety: 23,00* / 33,00**

9 listopada 2013 (sobota):
godz. 12.00 – Przegląd Konkursowy – wstęp wolny
godz. 18.00 – Koncert „W portowej tawernie cz.II”
wystąpią: Jerzy Porębski, Klang oraz laureaci konkursu
bilety: 25,00* / 35,00**

10 listopada 2013 (niedziela):
godz. 18.00 – Koncert „W portowej tawernie cz.III”
wystąpią: EKT Gdynia, Znienacka Projekt
bilety: 23,00* / 33,00**

* ceny biletów w przedsprzedaży (www.rezerwacje.hals.krakow.pl lub osobiście: Kraków: Fundacja “HALS”, ul. Straszewskiego 27 lub Chorzów: Tawerna Żeglarska “Stary Port”, ul. Rynek 13/3)
** ceny biletów w dniach koncertów

Pierwsza Tratwa odbyła się dokładnie 30 lat temu. Choć od tego czasu wiele się zmieniło (sama nazwa „Tratwa” nawiązywała do sytuacji w stanie wojennym), klimat jesiennych szant jako sposobu na przetrwanie okresu między końcem jednego, a początkiem następnego sezonu żeglarskiego, wciąż cieszy się popularnością. Warto więc dodryfować do Starego Portu, by podziwiać ikony polskiej sceny szantowej, a może i być świadkiem narodzin całkiem nowych…

Magdalena eM. Borucka

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.