Już w najbliższy weekend w Dziwnowie ważne wydarzenie w świecie żeglarskim. Czołowe polskie załogi wezmą udział w V Długodystansowych Mistrzostwach Polski Klasy Delphia24 Apotex Cup. Wśród nich faworytem będzie załoga Pawła Tarnowskiego z Flexistav Apotex Team.

Po raz pierwszy w Dziwnowie odbędą się regaty Długodystansowe na jachtach klasy Delphia. – To jeden z lepszych akwenów do tego typu wydarzeń w naszym kraju – mówi Piotr Kowalewski współorganizator regat. – Wcześniej regaty na jednostkach typu Delphia 24 organizowaliśmy m.in. na Zatoce Puckiej, w Sopocie czy Gdyni, teraz zyskaliśmy kolejny znakomity punkt do organizacji profesjonalnych wyścigów – dodaje.

Trasa będzie liczyć w granicach 20-25 mil morskich i ułożona będzie wzdłuż linii brzegu. Po drodze załogi będą musiały dopływać do tak zwanych punktów kontrolnych, którymi będą oznaczone specjalnie boje. Aby utrudnić zadanie, każda z przeszkód będzie musiała być minięta wyznaczoną wcześniej burtą.

– Boje wyznaczające całą trasę są poza zasięgiem wzroku, zatem żeglarze będą płynęli na tzw. azymut, wykorzystując kompas i podstawową nawigację. W tego typu wyścigach nie do końca liczy się taktyka i strategia startu, a umiejętność sprawnego i szybkiego prowadzenia jachtu w sposób ciągły przez wiele godzin, dobre wykorzystanie prognozy pogody no i jak zawsze odrobina szczęścia – podsumowuje Kowalewski.

Delphia 24 to jak mówią żeglarze zwinny i łatwy w obsłudze jacht, który znakomicie nadaje się do wyścigów regatowych. Ponad 7 metrów długości kadłuba, 2,5 metra maksymalnej szerokości i zanurzenie 23 cm dają możliwość żeglowania 4 osobom na pokładzie, choć łódka ta ma swoje ograniczenia morskie.

– Regaty te będziemy starali się zorganizować w granicach odległości do 10 mil morskich od brzegu, czyli w dopuszczalnych granicach konstrukcyjnych klas Delphia – wyjaśniają organizatorzy z Polskiego Stowarzyszenia Klasy Delphia.

Jachty te bardzo dobrze zna Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team, wielokrotny Mistrz Polski i aktualny obrońca Pucharu Polski w tej klasie, obecnie rozpoczynający swoje starty w nowej klasie J70.  Większość załogi Flexistav jest już w Dziwnowie od paru dni.

– Spędzamy ten tydzień z rodzinami, żeby trochę odpocząć, ale już jutro wsiadamy z załogantami na łódkę i zaczynamy trenować. Musimy trochę przestawić się z pływania na J70 na nasza Delphie24 – dodaje z uśmiechem.

To już drugi start w tym roku załogi Flexistav Apotex Team w tej klasie. Sezon rozpoczęli zwycięstwem w regatach na Solinie w maju.
Jachty będą stacjonować w nowoczesnej marinie – Port Jachtowy Dziwnów przy ul. Żeromskiego 30. Wyścigi będą rozgrywane na akwenie na wschód od wyjścia z Portu w Dziwnowie. Obrońcą tytułu Długodystansowego Mistrza Polski z roku 2016 będzie załoga StarTelekom Waldemara Sałaty.

Plan regat:
czwartek
18:00 – 20:00 Zgłoszenia do regat
piątek
08:00 – 09:00 Zgłoszenia do regat
09:30 – 10:00 Otwarcie regat i odprawa sterników
11:00 – start wyścigu

sobota
11:00 – start wyścigu
niedziela
11:00 – start wyścigu
około 16:00 – oficjalne zakończenie regat

Długodystansowe Mistrzostwa Polski organizowane są przez Stowarzyszenie Klasy Delphia24, a Partnerem Tytularnym jest sponsor załogi Flexistav, firma Apotex.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.