Zwycięstwem duńskiej załogi Emila Kjaer zakończyły się rozegrane w weekend regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. Duńczycy zdominowali rywalizację wygrywając wszystkie wyścigi. Była to już 4 edycja regat Rybnik Match Race, tradycyjnie już kończących sezon meczowy w Polsce.

Od początku regat po 4 wyścigach najlepiej spisywał się Kjaer oraz wracający po przerwie do ścigania Maciek Cylupa. Duńczyk utrzymał wysoką formę do końca rundy eliminacyjnej wygrywając wszystkie 8 wyścigów. Cylupa zaliczył 3 potknięcia przegrywając z Kjaerem, Pawłem Ejsmontem i Tomaszem Szymańskim. Po proteście jednak zdecydowano się powtórzyć mecz z Ejsmontem ale na koniec eliminacji. Faworyzowany Szymon Jabłkowski, wicemistrz Polski, startując tym razem w zmienionym składzie gościnnie z Magdaleną Kwaśną, znaną reprezentantką Polski w Klasie Laser, przegrał na początku regat 2 wyścigi z Cylupą i Kjaerem Aby awansować do półfinałów musiał wygrać decydujący wyścig z Ejsmontem awansując na 3 miejsce. W powtórzonym wyścigu Cylupa wygrał z Ejsmontem awansując na 2 miejsce i spychając zawodnika z Giżycka na 4 a Szymańskiego na 5 miejsce, nie premiowane awansem do fazy play off.

Regaty od początku rozgrywane były w słabym wietrze, w związku z tym nie starczyło już czasu na rozegranie półfinałów i komisja zdecydowała o przejściu od razu do finału i meczu o 3 miejsce.

W meczu o brązowy medal, do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było aż 3 wyścigów. Po pierwszym wygranym przez Jabłkowskiego, w drugim zrewanżował się Ejsmont aby w trzeci finalnie ulec Jabłkowskiemu.

W finale w pierwszym wyścigu Kjaer wygrał zdecydowanie, ale w drugim przez większość wyścigu prowadzenie zmieniało się co chwilę. Na ostatnim boku trasy z wiatrem do mety prowadził Cylupa, ale mały błąd na 30 metrów przed metą pozbawił go prowadzenia i dał zwycięstwo w wyścigu i całych regatach Duńczykom.

„To nasz pierwsze wygrane międzynarodowe regaty, bardzo się cieszymy, warunki były trudne ale jednakowe dla wszystkich. To nasz 3 start w regatach Polish Match Tour i wreszcie wygrywamy. Przed nami jeszcze starty we Włoszech w listopadzie i grudniu.” – podsumował Emil Kjear, jeszcze pare lat temu ścigający się w klasie Optimist.

Warto wspomnieć o walce o pozostałe miejsce. Doskonale pływała załoga Tomasza Szymańskiego wspierana przez doświadczonego Oskara Ślezionę minimalnie przegrała awans po rundzie eliminacyjnej. Świetnie spisał się Paweł Fałat, który wygrał 3 wyścigi i pokazał że konsekwentnie rozwija się startując w Śląskiej Lidze Regatowej i regatach meczowych. 3 ostatnie miejsca zajęły praktycznie debiutujące ekipy w match racingu. Najlepiej poradził sobie znany z regat PPJK Michał Brzozowski zdobywając 2 pkt z Michałem Pałaszem (Skippi650) oraz Tomaszem Feretem, również z PPJK.

Klasyfikacja Końcowa Rybnik Match Race 2018:

  1. Emil Kjaer, Bastian Sorensen, Nicolai Baehgaard – DEN –Downhill Racing
  2. Maciek Cylupa, Marcin Spałek, Filip Śleziona – POL – PMT Racing Academy
  3. Szymon Jabłkowski, Magda Kwaśna, Filip Bińkowski – POL – Jabłkowski Sailing Team
  4. Paweł Ejsmont – testyszczelnosci.pl
  5. Tomasz Szymański – MT Partners
  6. Paweł Fałat – Akademia Techniczno Humanistyczna Bielsko Biała
  7. Michał Brzozowski – Legenda Team
  8. Michał Pałasz – intelicover.pl
  9. Tomasz Feret – Pomarańcza Sailing Team

Organizatorzy regat zapewnili 4 jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Regaty odbyły się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Zapory na Zalewie Rybnickim. Organizatorem regat Rybnik Match Race była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Bazą regat był Hotel Stodoły przy ulicy Cisowej 2.

Partnerami regat byli Miasto Rybnik, D.A.D – Texet Polska oraz portal slaskiezagle.pl, AVA, Harken, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2018 cykl składał się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.