Dwa brązowe medale mistrzostw świata juniorów wywalczyli w portugalskiej Tavirze polscy żeglarze – Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w deskowej klasie RS:X oraz Ewa Romaniuk i Katarzyna Góralska (YKP Gdynia) w klasie 420.

18-letniego Furmańskiego, który dwa tygodnie temu został mistrzem Europy juniorów, wyprzedzili Izraelczyk Yael Paz i Włoch Mattia Camboni.

„O ile medal Radka nie dziwi, o tyle trzecia pozycja dziewczyn to miły prezent za ich pracę. Podejrzewam, że gdyby wiatr był silniejszy, to sukces byłby jeszcze większy” – ocenił trener Stanisław Mickiewicz.

Debiutująca w imprezie tej rangi żeglarka klasy RS:X Zuzanna Czuryło (AZS Poznań) uplasowała się na 12. miejscu. W Laserze Radialu Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła dziewiątą lokatę, a Adrian Raczkowski (UKŻ Wiking Toruń) trzynastą.

W klasie 420 Grzegorz Olko ze Stanisławem Rymkiewiczem (Spójnia Warszawa) sklasyfikowani zostali na 28. pozycji, a na 29. mistrzostwa zakończyła załoga klasy 29er Martyna Mik i Wojciech Petlak (Baza Mrągowo).

Na akwenie w regionie Algarve rywalizowało 367 żeglarzy z 67 krajów. W klasyfikacji punktowej dziesięcioosobowa reprezentacja Polski zajęła dziewiąte miejsce. Triumfowali Hiszpanie przed Francją i Izraelem.

Zdjęcia: Stanisław Mickiewicz i Marcin Mickiewicz