Jak dowiedział się portal Sail24.pl, przypadkowe spotkanie naszego mistrza żeglarskiego i bojerowego Karol Jabłońskiego oraz Elona Muska, filantropa i założyciela firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors, doprowadziło do całkiem nieoczekiwanego wyniku. Elon Musk zadeklarował, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w polskie żeglarstwo ok 1,2 mld dolarów.

Jak powiedział nam Karol Jabłoński, spotkanie było efektem awarii płetwy sterowej na jachcie, który prowadził podczas rejsu ze znajomymi na Karaibach. Okazało się, że w celu naprawy dobili do kei posiadłości miliardera, a ten zaprosił cała załogę do domu. W trakcie rozmów i opowieści o wspaniałej kondycji polskiego żeglarstwa, Elon Musk postanowił, że będzie aktywnie uczestniczył w jego rozwoju.

Najważniejszą z planowanych inwestycji będzie wybudowanie pierwszej na świecie krytej całorocznej hali regatowej wraz z kompleksem badawczym i wypoczynkowym. Powstanie ona w okolicach Mrągowa – będzie to olbrzymie oszklone zadaszenie nad Jeziorem Czarnym, z inteligentnym systemem nawiewu i regulacji temperatury, dzięki któremu będzie można odtworzyć warunki panujące na naturalnych akwenach. Według pomysłodawców, żeglarze będą mogli „zamówić” sobie wiatr od 0 do 6 stopni w skali Beauforta, wraz z tzw. „odkrętkami” a nawet deszcz.

Jak mówi Wojciech Nowicki z Bazy Mrągowo, taka hala będzie strzałem w dziesiątkę: „Nareszcie nasi żeglarze będą mogli trenować przez okrągły rok, praktycznie nie ruszając się z miejsca. Mamy też nadzieję, że tak unikalny na skale światową obiekt przyciągnie zawodników z całego świata”. Dodaje też: „Żeglarze z polskich klubów będą mogli korzystać z hali bezpłatnie”. Dodatkową atrakcją dla osób nieżeglujących będzie kompleks wypoczynkowy z aquaparkiem połączonym z jeziorem, powstanie też centrum rehabilitacyjne i żeglarski ośrodek badawczy.

Elon Musk i Karol Jabłoński będą pracowali także nad innym żeglarskim projektem. Oddajmy głos mistrzowi:

Pan Musk jest absolutnym fanem ekologii i nowych technologii. Kiedy opowiadałem mu o bojerach, nagle zaproponował mi, abyśmy stworzyli nowy typ bojera, a w zasadzie całej ich serii, której koncepcja będzie polegała na użyciu kosmicznych materiałów i technologii. Mają osiągać prędkości ponad 200 km/h. Mniejsze modele będą przeznaczone od uprawiania sportu i rekreacji, większe do przewozu pasażerów i towarów. Na razie jest to bardzo ogólny pomysł, ale znając pana Muska, szybko go wprowadzimy w życie.

Oczywiście cała redakcja portalu Sail24.pl trzyma kciuki za powodzenie obu przedsięwzięć 🙂

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.