Zrealizowany w 1991 roku film jest jednym z niewielu fabularnych filmów w pełni poświęconym żeglarstwu i rywalizacji na wodzie. W środowisku żeglarskim wciąż uchodzi za najlepszą kinową produkcję pokazującą piękno klasycznych regatowych jachtów.

Fabuła nawiązuje do regat o Puchar Ameryki i opowiada historię młodego żeglarza Willa Parkera (w tej roli Matthew Modine) który marzy o starcie w tych regatach. Dostaje wymarzoną szansę i staje się członkiem załogi amerykańskiego jachtu broniącego Puchar, jednak z powodu popełnionego przez niego błędu Ameryka traci to żeglarskie trofeum. Will postanawia zrobić wszystko, by go odzyskać.

Główną rolę kobiecą w filmie, partnerkę Willa, gra Jennifer Gray, znana dobrze polskim widzom ze słynnego w latach 80. filmu Dirty Dancing. I trzeba przyznać, że bardzo fajnie się ją ogląda w żeglarskiej roli.

Historia pokazana w filmie może się wydawać dość stereotypowa (i z tego powodu film miał wiele krytycznych opinii) , natomiast film zachwyca zdjęciami na wodzie. Rywalizujące jachty podziwiają nie tylko żeglarze. Sekwencje zdjęć na wodzie były realizowane w dwóch bardzo „żeglarskich” miejscach na świecie: na Rhode Island na wschodnim wybrzeżu USA oraz we Fremantle w Australii. Ich autorem jest John Toll, który niedługo później został dwukrotnie zdobywcą Oskara za zdjęcia do takich filmowych dzieł jak „Wichry namiętności” oraz „Braveheart”.

Ciekawostką jest, że komentator, który w filmie relacjonuje zawody o Puchar Ameryki i mistrzostwa w klasie „International 14” to Nowozelandczyk Peter Montgomery, znany w świecie żeglarskim jako głos Pucharu Ameryki. Montgomery przez wiele lat był komentatorem najważniejszych wydarzeń żeglarskich na całym świecie.

Film miał polską premierę w kinach w 1992 roku. Od tamtego czasu nie był pokazywany na dużym ekranie. W dniach 4 i 5 sierpnia 2017 w Szczecinie zostanie zaprezentowany po raz pierwszy po 25 latach dla szerokiej publiczności. Film będzie pokazany w wysokiej jakości obrazu i z nowym tłumaczeniem na język polski.

Dla wszystkich, dla widzów jak i dla organizatorów pokazy te będą dużym wydarzeniem.

Pokaz filmu WIATR obędzie się w ramach cyklu Kino Żeglarskie w trakcie The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie. Na pokaz zapraszają: Miasto Szczecin, Centrum Żeglarskie w Szczecinie i organizator Festiwalu JachtFilm. Kino Żeglarskie w trakcie TTSR 2017 to ponad 30 projekcji filmów kinowych i dokumentalnych związanych z morzem i żaglami. Szczegółowy program wszystkich pokazów w ramach Kina Żeglarskiego jest dostępny na stronie www.jachtfilm.pl. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny. Pokazy odbywają się w namiocie ustawionym w Parku im. Żeromskiego niedaleko Wałów Chrobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.