Już prawie dwadzieścia lat piłkarscy kibice znad Wisły czekają na występ swojego klubu w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Tymczasem w tegorocznym finale takich samych rozgrywek, ale żeglarskich, wystąpią, aż trzy polskie kluby!

Trzy najlepsze zespoły Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2015 już od najbliższego piątku staną w szranki z 29. zespołami z czternastu europejskich państw w walce o tytuł najlepszego klubu Starego Kontynentu. Finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów rozegrany zostanie na włoskiej Sardynii w Porto Cervo w dniach 18-20.09.2015. Polskę reprezentować będą Yacht Club Sopot, Yacht Klub Polski Szczecin oraz po otrzymaniu dzikiej karty Jacht Klub Wielkopolski Poznań.

Historia Żeglarskiej Ligi Mistrzów jest póki co bardzo krótka, gdyż pierwszy finał rozegrany został w ubiegłym roku. Na starcie stanęło 23 kluby z 14 państw, a zwyciężył Kongelig Dansk Yachtklub – królewski klub żeglarski z Kopenhagi. Tegoroczne rozgrywki zostały poszerzone do 32 zespołów. Ligi krajowe zyskują co raz większą popularność, a żeglarze w tym formacie ścigają się już w takich krajach jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, cała Skandynawia, Włochy, Holandia, Francja czy Wielka Brytania. Projekt rozgrywek ligowych opartych o zasady zbliżone do tych wykorzystywanych w grach zespołowych rozwija się bardzo szybko i również w Polsce bardzo entuzjastycznie został przyjęty przez żeglarzy sportowych.

„GSC Yachting oraz MT Partners – spółki odpowiadające za organizację Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej bardzo intensywnie włączyły się w rozwój projektu na skalę światową. Jeszcze pod koniec zeszłego roku uczestniczyliśmy w pierwszym spotkaniu przedstawicieli wszystkich lig europejskich, gdzie został powołany Komitet Wykonawczy Sailing Champions League oraz zostały ustalone regulaminy i przepisy rozgrywek – jednolite we wszystkich krajach. W tym roku planujemy aplikować o organizację finału w jednym z kolejnych lat, może już nawet w 2016 roku.” – podkreśla Magdalena Czajkowska, współwłaścicielka GSC Yachting.

W tym roku w Polsce odbyły się cztery imprezy Ligi w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Sopocie. Na starcie stanęło jedenaście klubów z całej Polski. Po rozegraniu przeszło 80 wyścigów, dwa pierwsze kluby zakończyły rozgrywki z taką samą ilością punktów. Zwyciężył Yacht Club Sopot, który miał wyższy współczynnik miejsc na podium. Drugie miejsce zajął Yacht Klub Polski Szczecin, a tylko punkt za nimi rozgrywki ukończył Jacht Klub Wielkopolski Poznań. Szczegóły rozgrywek można znaleźć na stronie: http://ligazeglarska.pl

Do startu w regatach finałowych Sailing Champions League uprawnione są dwa najlepsze polskie klub. Jednakże organizatorzy SCL dysponowali jeszcze kilkoma dzikimi kartami i dzięki staraniom zawodników z Poznania oraz organizatorów polskiej ligi, jedna z nich trafiła właśnie do stolicy Wielkopolski.

Zawody będą transmitowane za pośrednictwem kanału SCL na Youtube. Sobotnie i niedzielne wyścigi będzie można oglądać na żywo na www.youtube.com/SailingCL

Przez wszystkie dni będzie można również śledzić zmagania za pomocą live tracking dostarczanego przez firmę SAP: http://championsleague2015.sapsailing.com

Liczne relacje i wyniki będzie można znaleźć również na portalach społecznościowych oraz stronie internetowej Ligi Mistrzów (‪#‎bestsailingclub):

http://sailing-championsleague.com

Twitter: twitter.com/SailingCL

Facebook: facebook.com/SailingCL

Instagram: sailing_champions_league

Zapraszamy również na relacje na stronach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz startujących klubów:

http://ligazeglarska.pl

https://www.facebook.com/EkstraklasaZeglarska

Yacht Club Sopot: https://www.facebook.com/Yacht-Club-Sopot-927253090658361

Yacht Klub Polski Szczecin: https://www.facebook.com/Yacht-Klub-Polski-Szczecin-197300926973491

Jacht Klub Wielkopolski HRM Racing Poznań: https://www.facebook.com/HRMRancing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.