Jedna z najsłynniejszych polskich żeglarek, Joanna Pajkowska, zgodziła się zostać ambasadorem PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników. Regaty odbędą się w dniach 19-21 lipca.

Jako pierwsza Polka opłynęła świat w rejsie solo non stop i dwukrotnie startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Joanna Pajkowska ma olbrzymie osiągnięcia w samotnym pływaniu, a teraz postanowiła również wspomóc organizatorów PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jako ambasador.

– Samotne pływanie ma szczególny urok, bardzo je lubię i rozumiem takie imprezy lepiej niż regaty załogowe – tłumaczy Joanna Pajkowska. – Pływanie na krótszych dystansach jest zupełnie inne niż na długich, gdzie drobny błąd nie ma wielkiego znaczenia. W takich imprezach jak PRO-AIR Cup wszystko jest ważne – dobry start, manewry, taktyka i sprawność przy zmianie żagli. Jedna osoba musi wykonywać pracę sześciu-ośmiu osób, co nie jest łatwe, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Ale przynosi dużo emocji.

To dla nas ogromny zaszczyt – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, współorganizatora mistrzostw. – Joanna Pajkowska to legenda polskiego żeglarstwa samotniczego. Liczymy na to, że jako ambasador podniesie rangę regat i zmotywuje zawodników do jeszcze większej walki o zwycięstwo.

Wystartuj w PRO-AIR Cup – mistrzostwach Polski samotników!

25 000 złotych – tyle wynosi pula nagród w PRO-AIR Cup – mistrzostwach Polski samotników. Zawody odbędą się w dniach 19-21 lipca na Zatoce Gdańskiej.

IV Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych zorganizuje w tym roku Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Impreza odbędzie się pod nazwą PRO-AIR Cup, a pula nagród będzie wynosiła 25 000 zł. Jest to efekt współpracy ze sponsorem tytularnym – innowacyjną firmą z branży nowoczesnych technologii PRO-AIR z Gdyni.

– Nie można stworzyć dobrej, żeglarskiej imprezy bez współpracy ze sponsorami i partnerami – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Dlatego cieszę się, że przy tegorocznych mistrzostwach Polski samotników udało się zbudować świetny zespół brzegowy. Mam nadzieję, że PRO-AIR Cup dostarczy uczestnikom regatowych emocji na najwyższym poziomie i będzie punktem odniesienia przy organizacji kolejnych imprez.

– W ubiegłym roku zdobyłem brązowy medal, ale teraz celuję w złoto – mówi Jacek Chabowski, skipper „Polleda 2”, przygotowujący się do transatlantyckich regat samotników OSTAR 2020. – Nie będzie jednak łatwo, bo z roku na rok konkurencja jest coraz większa. Najważniejsze w tych regatach będą technika, wykonywanie manewrów i przygotowanie łódek, które zazwyczaj służą do ścigania załogowego.

PRO-AIR Cup, Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych, będą w tym roku wyjątkowo atrakcyjne. Dzięki zaangażowaniu sponsora tytularnego, firmy PRO-AIR z Gdyni, pula nagród w mistrzostwach Polski samotników wynosi 25 000 zł. Zwycięzca otrzyma 5000 złotych, zdobywca drugiego miejsca 3000 złotych, a trzeciego 1500 złotych. Pozostała część kwoty z puli nagród przeznaczona zostanie na nagrody rzeczowe.

PRO-AIR Cup – mistrzostwa Polski samotników odbędą się w dniach 19-21 lipca. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w Gdyni. Planowane jest przeprowadzenie czterech wyścigów. Dwóch krótkich up/down o długości około 2 Mm, średniego o długości 10-15 Mm i długiego 20-25 Mm. Zawody, za pośrednictwem trackingu, będą mogli obserwować miłośnicy żeglarstwa z całej Polski.

Impreza startuje w sobotę 20 lipca o godzinie 9.30, a o godzinie 11. żeglarze rozpoczną rywalizację. Mistrzostwa zostaną uroczyście zakończone w niedzielę 21 lipca o godzinie 18. Do regat można zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej do 17 lipca.

Organizatorem PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System i Griffin Group. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Strona internetowa mistrzostw: https://2019mzmpzj.regatymorskie.pl/

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

Tekst: Jędrzej Szerle

Foto: Cezary Spigarski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.