„Na pokładzie jachtu Kijana zrozumiałem, że marzenia nigdy nie spełniają się w takiej formie jak oczekujemy. Prawdziwą przygodą jest życie”.
Jesse Martin. „Zagubieni”

Założeniem festiwalu  jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. Staramy się pokazywać wyjątkowe historie w których morze i wiatr są istotnym elementem ich opowiedzenia.

Filmowe morskie opowieści są atrakcją dla każdego. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i prawdziwe zdarzenia. Emocje które towarzyszą bohaterom  są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód by czegoś dokonać, pokonywaniu własnych słabości, dojrzewaniu, czy woli walki i przetrwania dla ocalenia zdrowia i życia.

Program każdej imprezy jest bardzo zróżnicowany. Tak będzie i tym razem.
Pokażemy dziewięć filmów z całego świata.

Dla fanów szybkiego żeglowania polecamy filmy „Przetrwać regaty” o udziale młodej kanadyjskiej załogi w regatach Rolex Middle Sea Race, oraz  film „Przed 30” o edycji 2015-16 wokółziemskich regat Volvo Ocean Race .

Przed 30.

Dla miłośników tych najzimniejszych stron świata pokażemy dwa filmy. Pierwszy z nich to  „Breskell” – opowieść o próbie przepłynięcia kontynentu amerykańskiego wzdłuż północnych krańców Kanady drewnianym jachtem. Drugi film to „Pod gwiazdami Północy” – piękna historia francuskiej rodziny, która przez rok mieszka w okolicy Spitsbergenu na wmarzniętym w lód żaglowym jachcie.

Pod gwiazdami Północy

Filmem na który polecamy szczególnie zwrócić uwagę jest australijski obraz „Zagubieni”.  Opowiada o młodym australijskim żeglarzu Jesse Martin i jego przyjaciołach. Jesse  jako pierwszy nastolatek ( 18 lat ) opłynął samotnie świat bez zatrzymywania jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanawia zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który kończy się wielką katastrofą i kończy wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. Film o bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych.

Maiden

Wielką atrakcją będzie na pewno obejrzenie znanego już z polskich kin filmu pt. Maiden. Niewiarygodna historia młodej Amerykanki Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w wokółziemskich regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Film inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów.

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się dwa pokazy premierowe polskich filmów.

Kapitan

Pierwszy z nich to Kapitan, poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także o tym jak zawodowe cele kapitana stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia.

Normalni kolesie
Normalni kolesie

Druga premiera to „Normalni kolesie” o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielkie drewniane jachty by na nich uczestniczyć w regatach „Setką przez Atlantyk”. Świetnie zrealizowany film pokazujący historię „normalnych kolesi” mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę…

Poza opisanymi filmami odbędą się projekcje wyróżnionych filmów amatorskich w ramach konkursu „a morze kręci mnie. Będą nagrody dla twórców i konkursy dla widzów. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będzie kapitan Joanna Pajkowska, która po projekcji filmu Maiden opowie o swoich doświadczeniach z wielkimi sportowymi imprezami żeglarskimi, oraz Kryspin Pluta – autor filmu Kapitan.

Festiwal jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  również  jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Szczegółowe informacje o wszystkich filmach, biletach i datach pokazów oraz replikach festiwalu na stronie: www.jachtfilm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.