Moth Mistrzostwa Polski

Na Zalewie Zegrzyńskim zakończyły się historyczne, pierwsze mistrzostwa Polski latających jachtów żaglowych klasy Moth. Regaty odbyły się 18 i 19 czerwca 2022 w bazie Sailing Legia w Zegrzu Południowym.

Bezkonkurencyjny okazał się Robert Graczyk – poziom jego żeglowania można by nazwać wirtuozerią i w pełni zasłużenie został pierwszym złotym medalistą mistrzostw Polski klasy Moth. Na Zalewie Zegrzyńskim wystartowało dwunastu zawodników, a latające Ćmy stworzyły spektakularne, żeglarskie widowisko.

Robert Graczyk, najbardziej doświadczony żeglarz w stawce, wygrał siedem z ośmiu rozegranych wyścigów i dopisał kolejny sukces do swojego bogatego żeglarskiego dorobku. Przypomnijmy, że to aktualny mistrz świata bojerowej klasy DN, ma też na koncie trzy tytuły mistrza świata w kasie Iceboard, trzy srebrne medale mistrzostw świata w bojerach, mistrzostwo Polski w windsurfingu i mistrzostwo Polski w klasie 420. W karierze ścigał się też m.in. na łódkach klasy Optimist, 420, 470, Cadet, w wielu klasach windsurfingowych oraz na katamaranach A-Class.

Drugie miejsce i trzecie miejsca w mistrzostwach Polski klasy Moth zajęli młodzi polscy żeglarze. Srebro wywalczył Mikołaj Chłopek, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w klasach Optimist, 29er i Nacra 17, który na klasie Moth pływa od roku. Na najniższym stopniu podium stanął Gustaw Miciński – wielokrotny mistrz Polski w klasach Optimist i 29er, dwukrotny bojerowy wicemistrz świata juniorów oraz członek załogi Sailing Poland, z którą zajął drugie miejsce w „The Ocean Race Europe” jako trymer.

Moth Mistrzostwa Polski

Organizatorzy rozdali też medale w kategorii Masters, w której miejsca zajęli odpowiednio:

  1. Robert Graczyk
  2. Tomasz Zakrzewski
  3. Tomasz Flisiak

Wyniki szczegółowe mistrzostw Polski w klasie Moth na stronie https://www.upwind24.pl/regatta/otwarte-mistrzostwa-polski-klasy-moth-2022/results

Moth Mistrzostwa Polski

Foto: Jacek Bonecki

Klasa Moth to torpeda na wodzie. Niewątpliwie największym atutem Ćmy jest prędkość, a co za tym idzie, ogromna frajda z żeglowania. Jest bardzo widowiskowa, po prostu spektakularna.

  • Rok konstrukcji 1928 (2004)
  • Kraj pochodzenia Australia
  • Grot 8,25 m²
  • Długość maksymalna: 3,355 m
  • Szerokość maksymalna: 2,25 m
  • Waga jachtu gotowego do żeglugi: 30-40kg.
  • Prędkość 15 do 30+ węzłów.

Moth Mistrzostwa Polski

I Otwarte Mistrzostwa Polski klasy Moth zostały rozegrane w bazie Sailing Legia. Mistrzostwa wspierała firma Cryptomage, firma Urban Hedonist, firma Zalaminowani, a patronat honorowy objął Polski Związek Żeglarski.

W najbliższych dniach w Bazie Sailing Legia odbędzie się pierwsza w sezonie runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej – cyklu regat wyłaniającego klubowego mistrza Warszawy. Więcej informacji na stronie www.wlż.pl

Moth Mistrzostwa Polski Moth Mistrzostwa Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.