W dniach 25-26  listopada w Warszawie w Kinie Luna odbędzie się 7-ty Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Tradycyjnie jak co roku, razem z Sail24.pl organizujemy konkurs w którym można będzie wygrać nagrody rzeczowe: książki i filmy żeglarskie.

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.jachtfilm.pl Od dzisiejszego dnia, przez kolejne dni (ale nie codziennie) będziemy pisać o filmach i zadawać pytanie konkursowe związane z filmami prezentowanymi w tym roku na festiwalu (ale nie tylko).

KONKURS NR 1

Jeden z prezentowanych w tym roku filmów to „Dziewicza podróż”. Film pokazuje historię Laury Dekker.  Laura Dekker, bohaterka filmu jest najmłodszą żeglarką jaka samotnie opłynęła świat. W momencie skończenia rejsu w 2012 roku miała 16 lat.

Po ogłoszeniu planu wypłynięcia w samotny rejs, opieka społeczna w Holandii, gdzie mieszkała, obawiając się o jej los, skierowała sprawę o pozbawienie rodziców praw do opieki do sądu rodzinnego. Sprawy sądowe trwały ok. 10 miesięcy, dopiero po tym okresie wydano zgodę na realizację planów.

Jej żeglarskie plany wywołały w Holandii  ogólnospołeczną debatę, na temat jakie rząd ma prawo do interwencji, gdy rodzice pozwalają na angażowanie się dziecka w niebezpieczne działania.

Mimo, że bohaterka filmu wielokrotnie powtarza, że chce być najmłodszą żeglarką jak opłynie świat, to film „Dziewicza podróż” nie jest filmem o biciu rekordów. Jest to film o dorastaniu. Tworzeniu swego poczucia niezależności, dochodzenia do życiowych decyzji, które kształtują całe życie… O tęsknocie za rodziną, a jednocześnie o poczuciu niezależności.

Jest to film o nabieraniu świadomości kim jesteś a kim chcesz być.  W jednej ze scen filmu, sprzedawca w sklepie zagaduje dziewczynę i dialog między nimi wygląda w ten sposób:

-Jestem Ron.
-A ja Laura.
-Jesteś Holenderką ?
-Tak. Nie.

PYTANIE NR 1
Nie jest pierwszą tak młodą osobą, która wyruszyła w samotny wokółziemski rejs.  Przed nią, było już kilkoro nastolatków samotnie żeglujących dookoła świata.  Proszę podać nazwiska dwóch takich osób.

Odpowiedzi należy wysyłać na adres: kontakt@jachtfilm.pl  do jutra (sobota) do godz. 20.00. Prosimy dopisać także swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu kontaktowego. Kolejnego dnia, około godz. 20.00 podamy prawidłową odpowiedź, nazwisko osoby która wygrała nagrody, i oczywiście zadamy kolejne pytanie. NIE LICZY się kolejność nadsyłanych odpowiedzi.

Do wygrania wydana w tym roku w Polsce książka Laury Dekker „Marzenie pewnej dziewczyny”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.