LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022

Już od piątku 24 czerwca przez kolejne 17 dni żeglarstwo króluje na Zatoce Gdańskiej, jako że już w ten weekend wystartowały regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022. Codziennie możemy przekonać się, że żeglowanie to sport dla każdego – od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę.

Gdański akwen pełen wyzwań.

Trasy wyścigów podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk ustawione są w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc można – najlepiej z lornetką – obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie jest malowniczo położona marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom można się również przyjrzeć z bliska podczas przygotowań do startów.

– W Górkach warunki pogodowe zwykle nie należą do najłatwiejszych. Ten akwen jest naprawdę specyficzny i weryfikuje umiejętności żeglarskie. – mówi Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Przed żeglarzami stoją prawdziwe wyzwania. I właśnie to nam się najbardziej podoba, dlatego nasi żeglarze lubią tu pływać i wracać na naszą imprezę.

Długodystansowa próba dla ludzi i sprzętu.

Wyścigiem inaugurującym regaty tradycyjnie jest długodystansowy Orvaldi B8 Race dla jachtów morskich. Już sam udział w długim, częściowo nocnym wyścigu to poważny sprawdzian dla ludzi i sprzętu. A czasem także okazja do zostania bohaterem! Jak załoga jachtu OceanTEAM „Miętus”, która w zeszłym roku zamiast ukończyć wyścig zdecydowała się udzielić pomocy innemu jachtowi w potrzebie i za co została nagrodzona wyjątkowym tytułem „Jacht tygodnia”.

Na trasę Orvaldi B8 Race morskie jachty wystartowały z Górek Zachodnich w piątek 25 czerwca o godz. 19.00, skąd żeglarze wyruszyli w kierunku platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. W zeszłym roku dzięki sprzyjającym warunkom uczestnicy pokonali trasę 120 Mm (ponad 200 km) w rekordowym tempie, a pierwszy na linię mety po 10 i pół godziny dotarł oceaniczny jacht klasy Volvo 70, „I love Poland”.

W tym roku najwyraźniej załoga „I Love Poland” pod dowództwem Grzegorza Baranowskiego postanowiła rozprawić się z własnym wynikiem, po raz kolejny pobijając rekord trasy i kończąc długodystansowy wyścig po 9 godzinach i 48 minutach!

W klasie ORC pierwsza załoga na jachcie „Happy Hour” pod komendą Roberta Gwoździa, zameldowała się na mecie po 18 godzinach i 35 minutach, natomiast po przeliczeniu zwyciężyła dwuosobowa załoga „Double Scotch” Roberta Wilkowskiego i Jakuba Swata, która w ten sposób zapewniła sobie również triumf w klasyfikacji ORC – double handed.

Regaty do platformy B8 w ramach LOTOS Nord Cupr Gdańsk 2022

Na zatoce będzie tłoczno!

Jednak LOTOS Nord Cup Gdańsk to nie tyko duże jachty morskie. Na wodzie będzie tłoczno przez całe 17 dni imprezy, jako że w kolejnych dniach odbywają się starty dla klas Delphia 24, RS 21, Star, Nautica 450, Hobie Cat 14 i 16, Finn, Europa, 470 i L’Equipe. Jest na co popatrzeć, bo na wodzie Zatoki Gdańskiej gosci wielu naprawdę doświadczonych sportowców i dużo kolorów żagli!

W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy ILCA 4, 6 i 7, a atrakcje na weekend zapewnią widowiskowe wyścigi w klasie Windfoil.

W sobotę 2 lipca czeka nas wyjątkowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. To wydarzenie przyciąga uczestników z wszystkich żeglarskich klas. Podczas przybrzeżnych regat możemy z bliska zobaczyć startujące w jednym wyścigu jachty jednokadłubowe, katamarany, a nawet deski z żaglem lub latawcem.

Klasa L'equipe na LOTOS Nord Cupr Gdańsk 2022

Poważna próba sił dla najmłodszych.

W tygodniu od 5 do 7 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup. Wody w Górkach Zachodnich opanuje całe mnóstwo Optimistów, bo swoich sił będą próbować najmłodsi z żeglarzy.

– W Vector Sails Cup biorą udział dzieci z całej Polski i nie wszyscy uczestnicy są przyzwyczajeni do warunków na Zatoce Gdańskiej. – mówi Tomasz Sawukinas, od 16 lat sędzia główny gdańskich regat. – Dla wielu z nich to jest dopiero początek zabawy w żeglarstwo i naprawdę poważna próba sił. Czasem kiedy na wodzie ściga się jednocześnie 200 małych łódek i jest fala powyżej metra, stawką jest nie tyle wygrana, co samo ukończenie wyścigu i zdobycie bezcennego doświadczenia. Przyjemnie jest obserwować, jak sobie radzą.

Podczas całej imprezy na wodzie będą spotykać się początkujący żeglarze, intensywnie trenujący studenci i utytułowani żeglarze. Ostatni weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk także zapowiada się intensywnie, bo zakończą je wyścigi klas Micro, Słonka, 420, 29er, OSF, 505, Korsarz i OK.

Vector Sails Cup w ramach LOTOS Nord Cupr Gdańsk 2022

Ekipa organizacyjna trzyma kciuki za dobrą, żeglarską pogodę i zaprasza do startów, kibicowania i śledzenia wyników, które będą publikowane przez platformę Upwind https://www.upwind24.pl/nord-cup-2022.

Zapraszamy na:
Instagram https://www.instagram.com/lotos_nord_cup_gdansk/
Facebook https://www.facebook.com/NordCup
stronę https://www.nordcup.pl

Harmonogram LOTOS Nord Cup Gdańsk 24 czerwca – 10 lipca 2022

24-26.06 – Orvaldi B8 Race
25-26.06 – Delphia 24, RS 21, Star
25-27.06 – Mistrzostwa Polski Nautica 450
25-27.06 – Hobie Cat 14 i 16, Europa, Finn, 470, L’Equipe
28-30.06 – ILCA 4, 6 i 7
01-03.07 – Windfoil
02-03.07  – NCC ORC, KWR, OPEN
05-07.07  – Optimist A i B
08-10.07  – Mistrzostwa Polski Micro
08-10.07  – Słonka, 420, 29er, OSF
09-10.07  – 505, Korsarz, OK

Organizatorami regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022AZS COSA Galion i Yacht Club Gdańsk.

Sponsorem tytularnym regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 jest Grupa LOTOS.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.