LOTOS Nord Cup Gdańsk - fot. Bartosz Modelski

LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022

W niedzielę 3 lipca zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich i desek z żaglem czyli Windsurfing Foil 8.0.

Pogoda była zmienna i dynamiczna. Każdego dnia weekendu żeglarze zaczynali dzień od dłużących się godzin oczekiwania, aż zacznie wiać. Na szczęście wiatr zawsze w końcu się pojawiał i z każdą godziną wiał coraz mocniej. Zawodnicy musieli szybko przechodzić z trybu portowego na tryb regatowy.

W ubiegły weekend na zatoce w ramach Pantaenius Nord Cup Classic ścigały się jachty morskie. Rozegrano 4 wyścigi krótkodystansowe oraz dłuższy, przybrzeżny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego trasa wiodła ze startu w okolicy plaży Stogi wzdłuż Gdańskich plaż, aż do boi zwrotnej przy molo w Sopocie i z powrotem na Stogi.

LOTOS Nord Cup Gdańsk - Bursztynowy Puchar Neptuna
Bursztynowy Puchar Neptuna

Walka o puchar do ostatniej chwili

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, mimo tego że trwał ponad 4 godziny, trzymał w napięciu do ostatnich chwil. O tym kto wygra ten długi wyścig zdecydowały ostatnie minuty. O puchar zaciekle walczyły „Apolonia” prowadzona przez Witolda Jankowskiego, „Eveline” prowadzona przez Zbigniewa Skoczylasa i „Marco Polo”, za której sterem stał Marek Limberger. Ostatnie metry jachty pokonywały przy bardzo słabym wietrze.

„Eveline” pojawiła się na finiszu zupełnie niespodziewanie nadrabiając wcześniejsze straty w stosunku do dwóch pozostałych jednostek. Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyła rzutem na taśmę załoga „Marco Polo”. „Eveline” przekroczyła linię mety zaledwie 21 sekund później.

LOTOS Nord Cup Gdańsk - fot. Bartosz Modelski
fot. Bartosz Modelski

– Warunki były dziś bardzo urozmaicone, od mocnego wiatru po flautę. – relacjonował po wyścigu Rafał Jankowski, dziobowo-masztowy na jachcie „Marco Polo”. – Do samego końca było bardzo ciekawie, ale udało nam się obronić na samej mecie i wygraliśmy!

„Marco Polo” zwyciężył w kategorii generalnej, a także w klasyfikacji jachtów powyżej 12 metrów długości. W pozostałych kategoriach zwyciężyli „GOODSPEED” skipper Łukasz Trzciński (pow.10 do 12 metrów), „Apolonia” skipper Witold Jankowski (pow. 8-10 metrów), „KLEIB” skipper Radosław Cierpiał (6,5-8 metrów) i „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz (poniżej 6,5 metra).

LOTOS Nord Cup Gdańsk - Zdobywcy Bursztynowego Pucharu Neptuna
Zdobywcy Bursztynowego Pucharu Neptuna, fot. Bartosz Modelski

Dojmująca radość ze ścigania się

Jacht „GOODSPEED” po wszystkich wyścigach Pantaenius Nord CUP Classic wygrał także w klasyfikacji ORC I. O radości z wyścigów i swojej „dyplomatycznej” pracy na jachcie opowiedziała nam Monika Kwiatkowska.

– To nasze pierwsze regaty w tym sezonie. Najbardziej zapamiętamy dojmujące uczucie radości i frajdy, jaką sprawił nam powrót do ścigania się. – opowiadała Monika. – Ja w naszej załodze jestem pitwoman, czyli pracuję tam, gdzie spotykają się wszystkie liny z łódki. Moją rolą jest porządkować wszystkie padające jednocześnie komendy od różnych członków załogi. To znaczy, że ja decyduję które czynności są ważniejsze, a które mogą być wykonane potem. I podejmując te decyzje muszę uważać, żeby inni członkowie załogi się na mnie nie poobrażali, bo przecież każdy chciałby, żeby jego polecenie wykonać od razu. – śmiała się nasza rozmówczyni.

W kategorii ORC II pierwsze miejsce zajął „Neoprofil” i skipper Piotr Adamowicz, OPEN – „Marco Polo” i Marek Limberger, a KWR „Purga” ze skipperem Kajetanem Kilanowskim.

LOTOS Nord Cup Gdańsk - fot. Bartosz Modelski
fot. Bartosz Modelski

Fale czasem przeszkadzają

Obok jachtów morskich swoje regaty rozgrywali żeglarze na deskach czyli klasa Wind Foil 8.0. Młodym windsurfingowcom dopisała pogoda i w ciągu trzech dni odbyło się 14 wyścigów. Wiało od 5 do ok 18 węzłów, więc każdy mógł znaleźć warunki dla siebie. Było coś dla zawodników, którym łatwiej pływa się przy silnym wietrze, jak coś dla tych lżejszych, którzy preferują słaby wiatr wymagający lepszej techniki. Niektórym jednak przeszkadzały w rozwijaniu większych prędkości spore fale.,

LOTOS Nord Cup Gdańsk - klasa Wind Foil
Klasa Wind Foil, fot. Bartosz Modelski

– Przy silnym wietrze pływaliśmy w wyścigach course racingowych, przy słabszym w slalomach. W course racingu najpierw halsując płyniemy pod wiatr na górną boję, potem spływamy pełnym wiatrem w dół, potem powtarzamy to jeszcze raz, a na końcu spływamy baksztagiem do mety. – tłumaczył nam Maksymilian Szweda z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. – Starty miałem całkiem dobre, potem na halsie trochę się gubiłem, bo brakowało mi trochę mocy i ostrości, ale potem nadrabiałem i jakoś tak poszło. Ale najważniejsze dla mnie jest to, że dzięki tym regatom dużo poprawiłem w swojej taktyce, dużo lepiej idą mi manewry taktyczne i coraz lepiej czuję się w rywalizacji z innymi zawodnikami.

Co dalej na LOTOS Nord Cup Gdańsk

W poniedziałek czeka nas chwila odpoczynku od żeglarskich emocji. A już od wtorku Górki Zachodnie całkowicie opanują najmłodsi żeglarze czyli klasa Optimist. W tym roku spodziewamy się niemal 300 łódek! Czekają ich trzy dni mierzenia się z naszym wymagającym akwenem. Trzymamy kciuki!

Szczegółowe wyniki dostępne są na platformie Upwind.

Zwycięzcy:
Windsurfing Foil 8.0

Kobiety:
1 MSC: Wiktoria Giec (Yacht Klub Polski Warszawa)
2 MSC: Pola Wawrzyniak (AZS Poznań)
3 MSC: Karolina Gajdzińska (AZS Poznań)

Mężczyźni:
1 MSC: Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski)
2 MSC: Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)
3 MSC: Michał Maziarka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Podsumowanie regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich:
Bursztynowy Puchar Neptuna
1 MSC: kategoria generalna i klasyfikacja jachtów powyżej 12 metrów długości
– Marco Polo skipper Marek Limberger

1 MSC: 10-12 metrów – „GOODSPEED” skipper Łukasz Trzciński
1 MSC: 8-10 metrów – „Apolonia” skipper Witold Jankowski
1 MSC: 6,5-8 metrów – „KLEIB” skipper Radosław Cierpiał
1 MSC: poniżej 6,5 metra – „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz

Klasyfikacja Pantaenius Nord CUP Classic:

ORC I
1 MSC: „GOODSPEED” skipper Łukasz Trzciński
2 MSC: „Duży Ptak” skipper Mariusz Sarnowski
3 MSC: „HADAR” skipper Jerzy Brezdeń

ORC II
1 MSC: „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz
2 MSC: „Pallas” skipper Jan Piernikarczyk
3 MSC: „Amaris” skipper Michał Brudnicki

OPEN
1 MSC: „Marco Polo” skipper Marek Limberger
2 MSC: „Eveline” skipper Zbigniew Skoczylas
3 MSC: „KLEIB” Radosław Cierpiał

KWR
1 MSC: „Purga” Kajetan Kilanowski
2 MSC: „Agata 8” Hubert Cieślak

Orvaldi B8 Race

Double Handed
1 MSC: „DOUBLE SCOTCH” skipper Robert Wilkowski
2 MSC: „VATAHA 2” skipper Paweł Wilkowski
3 MSC: „ARIETIS” skipper Tomasz Kulas

OPEN
1 MSC: „I Love Poland” skipper Grzegorz Baranowski
2 MSC: „Fast Forward” skipper Tomasz Nagas
3 MSC: „Dancing Queen” skipper Jerzy Matuszak

ORC
1 MSC: „DOUBLE SCOTCH” skipper Robert Wilkowski
2 MSC: „Czarodziejka” skipper Tomasz Konnak
3 MSC: „HAPPY HOUR” skipper Robert Gwóźdź

Sponsorem tytularnym regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 jest Grupa LOTOS.
Organizatorami regat są AZS COSA Galion i Yacht Club Gdańsk.

LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 - partnerzy

LOTOS Nord Cup 2022 - patroni medialni

Czytaj również:
LOTOS Nord Cup Gdańsk – trzeba zrozumieć wiatr. Regaty klas ILCA zakończone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.