Ostatnie dni regat w duńskim Aarhus nie były dla polskich zawodników szczęśliwe. Krótkie dwudziestominutowe wyścigi przy bardzo zmiennym wietrze wymagały od uczestników zawodów podejmowania szybkich i bardzo precyzyjnych decyzji. Nowa forma zawodów, które Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy 49er testuje w tym roku celem wzrostu medialności regat do kolejnych igrzysk w Rio w 2016 roku sprawia, że każde regaty odbywają się w innym formacie, a żeglarze oprócz podejmowania standardowych decyzji żeglarskich, muszą również skrupulatnie analizować sytuację punktową. Walka jest zacięta, gdyż na każdym poziomie zawodów jedna z załóg może sporo nadrobić wcześniejszą stratę.

W ciągu ostatnich dwóch dni mistrzostw odbyło się osiem wyścigów. Łukaszowi Przybytkowi i Pawłowi Kołodzińskiemu (Energa Sailing Team, AZS AWFiS Gdańsk) zabrakło jednego punktu, aby wczoraj ścigać się w grupie szesnastu najlepszych łódek, dzielonych dalej na pierwszą ósemkę ścigającą się w wielkim finale oraz drugą ósemkę rywalizującą w małym finale. Wczorajsze wyścigi w tzw. repasażach ukończyli na czternastym, trzecim i piętnastym miejscu, co z dwudziestą trzecią lokatą w generalce nie pozwoliło im na zakwalifikowanie się do tzw. małego finału. W dzisiejszym wyścigu minęli linię mety z czwartą lokatą i ostatecznie ukończyli mistrzostwa na dwudziestym miejscu.

Załoga Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) rywalizowała o pozycję lidera w srebrnej grupie, stale przesuwając się na pozycjach w pierwszej piątce ogólnej klasyfikacji. Po wczorajszych wyścigach na dziesiątym, czternastym i piątym miejscu załoga uplasowała się na drugiej pozycji w srebrnej grupie i ze względu na brak wyścigów w dniu dzisiejszym, na tej pozycji ukończyli regaty.

Nowymi mistrzami Europy zostali świetnie żeglujący Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke. Wielki finał okazał się pechowy dla Niemców, gdyż załoga Erik Heil i Thomas Ploessel przegrała bitwę o brąz z Francuzami Julienem d Ortoli i Noé Delpech na ostatních metrach trzeciego wyścigu.

Ogólna klasyfikacja regat – złota grupa:

1. Peter Burling, Blair Tuke – 89 pkt
2. Dylan Fletcher, Alain Sign – 93 pkt
3. Julien d Ortoli, Noé Delpech – 112 pkt

….

20. Łukasz Przybytek / Pawel Kołodzinski – 142 pkt.

Srebrna grupa:

1. Henry Lloyd Williams / Sam Batten – 118 pkt
2. Tomasz Januszewski / Jacek Nowak              – 120 pkt
3. Jon Ladha/ Dan Inkpen – 122 pkt

49er Team Polska zaprasza do śledzenia regat:

– strona internetowa regat: http://49er.org/event/2013-europeans/
– strony załóg: www.pol49er.com, www.49er.pl
– Team na Facebooku: https://www.facebook.com/49erteampolskafanpage, https://www.facebook.com/pages/POL-052-JanuszewskiNowak-49er-Team/217631414942908, www.facebook.com/pages/POL49er-Team/102415769838207

Magdalena Czajkowska, 49er Team Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.