Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), czyli polska załoga klasy 49erFX, z oficjalną nominacją na igrzyska olimpijskie w Tokio! Nominację zatwierdził zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. W pozostałych pięciu klasach żeglarskich, w których Polska ma prawo wystawić reprezentanta w Tokio, wewnętrzne kwalifikacje do igrzysk wciąż trwają.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Polski Związek Żeglarski, po szerokich konsultacjach z zawodnikami i trenerami przyjął nowy regulamin kwalifikacji zawodników do Tokio. Na kwalifikacje imienne składają się wyniki uzyskiwane w najważniejszych, określonych dla danej klasy regatach, za które zawodnicy otrzymują punkty oraz szereg innych czynników, które bierze pod uwagę Zespół Decyzyjny PZŻ przy podejmowaniu ostatecznych decyzji.

– W lutym w Australii zakończyły się mistrzostwa świata w klasach Laser, Laser Radial, 49er, 49erFX, RS:X kobiet i RS:X mężczyzn. Gratuluję wszystkim zawodnikom, którzy wygrali krajową rywalizację punktową, ale przypominamy, że to nie oznacza jeszcze, iż będą reprezentować Polskę na igrzyskach. Martwi mnie fakt, że niektórzy w przekazach medialnych i w social mediach wchodzą w kompetencje Zespołu Decyzyjnego i zarządu PZŻ i już obwołali się olimpijczykami, mimo że doskonale wiedzą, iż wygranie krajowej rywalizacji punktowej nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Według regulaminu kwalifikacji do Tokio, punkty zdobyte przez zawodników będą bez wątpienia najważniejszym argumentem, jednak rozważane będą także: wyniki z wyścigów innych regat krajowych i zagranicznych, stopień realizacji zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego, realizacja indywidualnych celów w zakresie przygotowania motorycznego i antropometrii, aktualny stan zdrowia, ocena psychologiczna(m.in. ocena umiejętności skutecznego działania pod presją) i inne. Dopiero po rekomendacji Zespołu Decyzyjnego, zatwierdzeniu przez Zarząd PZŻ i finalnym potwierdzeniu składu przez PKOl będzie wiadomo, kto będzie reprezentował Polskę w konkurencjach żeglarskich na igrzyskach w Tokio. Przypomnijmy, Polska ma prawo wystawić reprezentantów w klasach 49er, 49erFX, 470 kobiet, Laser Radial, RS:X kobiet i RS:X mężczyzn.

W klasie 49er punktowaną część kwalifikacji wygrali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, przed Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim. W tej klasie punktowane będą jeszcze regaty Pucharu Świata na akwenie olimpijskim w Enoshimie, ale przewaga Przybytka i Kołodzińskiego jest tak duża, że rywale nie mają szans na ich wyprzedzenie. Podobna sytuacja jest w klasie Laser Radial, w której Magdalena Kwaśna ma bezpieczną przewagę nad Agatą Barwińską. W klasie 470 niemal pewną nominację będzie miała załoga Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, która w kraju praktycznie nie ma konkurencji, a która niedługo wystartuje w mistrzostwach świata. W klasie RS:X kobiet i mężczyzn odbyły się już wszystkie punktowane regaty, w których Zofia Klepacka okazała się minimalnie lepsza od Mai Dziarnowskiej, a Piotr Myszka od Radosława Furmańskiego.

– Wewnętrzne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Tokio trwają nadal. Podkreślam to z pełną mocą. Wychodzenie przed szereg i rozgłaszanie, że jedzie się do Tokio, mimo że rywalizacja cały czas trwa, jest sprzeczne nie tylko z przyjętym przez zawodników regulaminem, ale jest też zachowaniem niegodnym sportowca, rozmijającym się z ideą fair play. Apeluję do naszych zawodników o refleksje i o skoncentrowanie się na szlifowaniu formy i utrzymanie koncentracji do samego końca. Decyzje o nominacjach olimpijskich podejmiemy najpóźniej 30 czerwca 2020 roku. Na chwilę obecną jedyna zatwierdzona przez zarząd PZŻ nominacja dotyczy klasy 49erFX, w której w Tokio reprezentować nas będą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wywalczyły dla Polski prawo wystawienia załogi w klasie 49erFX na igrzyskach, zajmując 12 miejsce na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Nowej Zelandii. Doceniając postęp młodej załogi oraz biorąc pod uwagę fakt, że w kraju nie ma ona praktycznie konkurencji, Zespół Decyzyjny PZŻ zarekomendował, a zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego zatwierdził nominację dla żeglarek z Trójmiasta.

– Dzięki wcześniejszej nominacji, zawodniczki mogą w pełni koncentrować się na przygotowaniach i mają prawo do nieco wyższego stypendium, a my w Związku łatwiejsze kwestie organizacyjne. Wykorzystaliśmy więc zapis regulaminu pozwalający na podjęcie wcześniejszej decyzji o powołaniu załogi Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda do reprezentowania Polski na Igrzyskach Tokio 2020 w klasie 49erFX – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ.

– Bardzo się cieszymy, że nasza nominacja jest już oficjalnie zatwierdzona. Na pewno, dzięki temu, że decyzja ta została podjęta już teraz, możemy w spokoju przygotowywać się do igrzysk, nie myśląc o tym, że jeszcze czegoś nam brakuje, nie myśląc o kolejnych kwalifikacjach. Planów nie zmieniamy, cały czas chcemy się rozwijać, pracować nad naszymi brakami i minimalizować błędy jakie się pojawiają w naszym żeglowaniu. Do igrzysk mamy jeszcze trochę czasu, więc pełni zapału, wraz z naszym trenerem Tomaszem Stańczykiem działamy, aby w Tokio wypaść jak najlepiej – mówi Aleksandra Melzacka. 

Aktualnie Ola i Kinga trenują w portugalskiej Villamourze, następnie przeniosą się na Majorkę, gdzie wystartują w Pucharze Księżniczki Zofii, potem w planie są regaty w Hyeres i majowe mistrzostwa Europy na jeziorze Garda. Po mistrzostwach Europy rozpoczną się już bezpośrednie przygotowania do igrzysk, m.in. treningi i zawody na akwenie olimpijskim w Enoshimie.

Z treścią regulaminu Zasady kwalifikacji krajowych zawodników do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 można zapoznać się na stronie PZŻ. Link poniżej.  https://tinyurl.com/rpkqlk3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.