W rozgrywanych w sobotę 27 sierpnia w Rewie regatach o Memoriał Bogdana Kamieńskiego najlepszy okazał się sternik Michał Gajda z Yacht Clubu Rewa.

Organizowane po raz piąty regaty odbywały się przy pięknej pogodzie i przyciągnęły 35 zawodników w 11 teamach, którzy ścigają się na jachtach klasy Puck. Najlepszy w rywalizacji okazał się sternik Michał Gajda – zwycięzca czterech z pięciu przeprowadzonych wyścigów.

– Żeglowało się dzisiaj wyśmienicie i na luzie – mówi Michał Gajda. – Podczas niedawnych Mistrzostw Polski Klasy Puck zajęliśmy siódmą lokatę, ale dzisiaj było lepiej. Konkurenci byli mocni, ale wylosowaliśmy dobrą łódkę i odpowiednio ustawiliśmy żagle. Mamy nadzieję, że uda nam się wystartować w przyszłym tygodniu na Memoriale Andrzeja Reymana.

Drugie miejsce zajął Marcin Styborski, a trzecie Ada Osińska. Czwartą lokatę zajął sternik Piotr Aschenbrenner, piątą Jacek Ludwiczak, a szóstą Krzysztof Stromski – tegoroczny mistrz Polski w klasie Puck. Kolejne miejsca zajmowali Kacper Grzelak – 7, Mateusz Gołaszewski – 8, Grzegorz Szreder – 9, Marcin Dudkiewicz – 10 i Tomasz Balcerowski – 11. Wszyscy uczestnicy związani są z Yacht Clubem Rewa.

– Wielu uczestników znało Bogdana Kamieńskiego – mówi Janusz Frąckowiak z Yacht Clubu Rewa. – Najważniejsze jest, żeby pamięć o ludziach, zwłaszcza związanych z żeglarstwem, nie zginęła. Niedawno zmarła również wdowa po kapitanie, dlatego od przyszłego roku regaty będziemy organizować pod nazwą Memoriał Wandy i Bogdana Kamieńskich.

Organizatorem regat był Yacht Club Rewa i Pomorski Związek Żeglarski. W przyszły weekend (3-4 września) w Rewie odbędzie się kolejna impreza, w której zmagać się będą jachty klasy Puck – Memoriał Andrzeja Reymana.

Bogdan Kamieński (1928-2011), był członkiem Szarych Szeregów i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, komandorem Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni, od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku związanym także z Yacht Klubem Stal Gdynia. W latach 1992-1995 pełnił funkcję prezesa Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie PoZŻ). Był współtwórcą bezpłatnego szkolenia żeglarskiego w gminie Kosakowo dla dzieci i młodzieży. Od 2012 roku Yacht Club Rewa organizuje Memoriał, który go upamiętnia.

Tekst: Jędrzej Szerle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.