Mini Transat 2023

W sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści wyspę La Palma, jedną z pereł Wysp Kanaryjskich. Przed jachtem “PRODATA”, ze sternikiem Witoldem Małeckim,  czeka żegluga na transatlantyckiej trasie liczącej ponad 2700 mil morskich. Żeglarz płynie do mety wyścigu, w drugim etapie regat Mini Transat 2023, ustanowionej na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim republiki Francji.

Mini Transat 2023

Witold Małecki na swoim jachcie PRODATA (materiały prasowe PRODATA Sailing Team)

II etap prestiżowego wyścigu Mini Transat to tradycyjnie przeprawa przez Atlantyk. Niewielkie jachty klasy MINI 6.50, pomimo swoich drobnych rozmiarów, świetnie sprawują się na otwartych wodach oceanu. Szeroki kadłub (aż 3 metry przy zaledwie 6,5m długości!) pozwala na uzyskanie płaskiej powierzchni w części rufowej, co z kolei umożliwia bardzo szybkie wchodzenie w ślizg na kursach pełnych. Flota jachtów biorących udział w Mini Transat będzie żeglować głównie w strefie pasatów północnej strefy międzyzwrotnikowej, a to oznacza wiele mil morskich „‚jazdy”  z wiatrem w plecy. Dodatkowo, MINI 6.50 wyposażono w dwie płetwy sterowe. Zwiększony moment prostujący pozwala na wykorzystanie większej powierzchni żagla, a jest czego używać! Genaker na „miniaku’’ może mieć nawet 95 metrów powierzchni!
Mini Transat 2023
Start do I etapu Mini Transat 2023 (materiały prasowe organizatora)

Witold Małecki ukończył I etap Mini Transat w sobotę 7 października o godzinie 1:40 po 11 dniach, 11 godzinach, 22 minutach i 40 sekundach żeglugi. Jacht PRODATA został sklasyfikowany na 46. miejscu w klasyfikacji jachtów seryjnych, co jest wynikiem poniżej oczekiwań Witka. Tak mówił na gorąco, tuż po mecie: „Najważniejszą rzeczą było podejmowanie właściwych decyzji strategicznych. Byłem sfrustrowany, bo chciałem żeglować skuteczniej”. W najlepszym momencie wyścigu, czyli po trzech dniach żeglugi, Witold znajdował się na 16. pozycji! Zabrakło trochę szczęścia, ponieważ jeden manewr, zwrot przez rufę u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, wykonany zbyt późno względem reszty floty, kosztował bardzo wiele mil. Straty do rywali nie udało się już nadrobić. Jak jacht PRODATA spisze się podczas dużo bardziej wymagającego etapu, którego trasa wiedzie przez Atlantyk? Tego dowiemy się już niedługo, natomiast z pewnością czeka nas kolejne kilkanaście dni emocji i niecierpliwego śledzenia trackingu GPS!

Mini Transat 2023

Przypomnijmy, regaty Mini Transat są rozgrywane od początku istnienia klasy jachtów Mini w każdym nieparzystym roku. Tegoroczna edycja regat rozpoczęła się we francuskim Les Sables d’Olonne, skąd 90 jachtów wypłynęło w kierunku Santa Cruz de La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Tam zakończył się pierwszy etap wyścigu. Kolejna część zmagań to przeprawa przez Atlantyk na Karaiby. Start do II etapu wyścigu odbędzie się w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego. Meta drugiego, dłuższego etapu (2700 mil morskich) znajduje się w Saint-Francois na Gwadelupie. Jacht PRODATA, na którym będzie płynął Witold, został wyprodukowany w Polsce.

Mini Transat 2023

Trasa wyścigu (materiały prasowe organizatora regat)

Zapraszamy do śledzenia wyzwania Witka na naszych kanałach:

Facebook: facebook.com/prodatasailingteam

Instagram: instagram.com/prodatasailingteam

Strona internetowa: prodatasailing.pl

Więcej informacji udzieli oficer prasowy – Stanisław Konarzewski SL Media

mail: konarzewskistanlee@gmail.com

numer telefonu: 730545988

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.