WC_Topcat_Turawa_2020

Mistrzostwa Świata Katamaranów TOPCAT w klasie K1 i Mistrzostwa Europy w klasie K2 i K3 dwukadłubowcach odbywają się cyklicznie w różnych miejscach świata. Pierwsze zawody odbyły się w roku 1997 w miejscowości Pattaya w Tajlandii, ostatnie w roku 2018 w Jurmalii k/Rygi na Łotwie. W roku 2020 areną mistrzowskich zmagań zawodników będzie Jezioro Turawskie koło Opola!

W dniach 9-10 czerwca 2018 r., po raz pierwszy na Jeziorze Turawskim odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT – CATAMARAN CUP 2018 Turawa. Startowało 36 załóg, w tym 8 spoza granic naszego kraju. 18-19 maja 2019 roku kolejne zawody z cyklu CATAMARAN CUP rozegrane zostały ponownie na Jeziorze Turawskim. Ta prestiżowa impreza należąca do cyklu Pucharu Europy Międzynarodowego Stowarzyszenia Katamaranów Klasy TOPCAT (ITCA – International Topcat Class Association) była jedną z 23, które odbyły się w tym roku w całej Europie. Turawskie Regaty należały do 4 zawodów z najwyższym współczynnik punktowym wynoszący 1.3. Pojawiły się załogi z Niemiec, Węgier, Szwajcarii i Holandii.

Podczas zebrania ITCA, podsumowującego rok 2018 i wytyczającego nowe kierunki na przyszłość, zgłosiliśmy naszą kandydaturę, Jezioro Turawskie, do organizacji Mistrzostw Świata Katamaranów TOPCAT w klasie K1 i Mistrzostw Europy w klasie K2 i K3. Konkurencję stanowiły dla nas m.in. jeziora Garda we Włoszech oraz Traunsee w Austrii. Zawody tegoroczne były więc sprawdzianem naszych możliwości organizacyjnych.

Informacje o tym, iż Turawa została wybrana spośród kilku propozycji, została przekazana przez prezydent ITCA Utę Eyck na zakończeniu ostatnich Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Catamaran Cup 2019 w Turawie. W dniach 11-17 lipca 2020 na Jeziorze Turawskim zaroi się od żagli z logo TOPCAT. Zawody potrwają tydzień, ale wiele załóg – około 30-40 proc. – przyjedzie już tydzień wcześniej, żeby poznać jezioro i potrenować poćwiczyć.

W sumie spodziewamy się około 100 załóg, czyli mniej więcej 170 zawodników. Razem z ekipami technicznymi, osobami towarzyszącymi może zjechać nad nasze jezioro 600 – 700 osób, które wraz z tysiącami osób z Polski będą obserwować zawody.

W roku 2022 planowane są Mistrzostwa Świata Katamaranów TOPCAT w Chinach.

Organizatorami Mistrzostw są Jacht Klub Opolski oraz Topcat Team Polska. Sail24.pl oraz Żeglarstwo na FB objęło imprezę patronatem medialnym.

Tekst: Mariusz Łapot

Wydarzenie na Facebook – https://www.facebook.com/events/2534471913456242/?active_tab=about

MS_Topcat_Turawa_2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.