Po trzecim dniu wyścigów potwierdza się, że klasa MICRO to polska specjalność. W klasie OPTIMIST na podium stanęli głównie Gdynianie.

Po trzech dniach wyścigów Mistrzostw Świata w klasie MICRO w pierwszej trójce znajdują się trzy polskie załogi. Prowadzi załoga Piotra Tarnackiego, przed załogami Piotra Ogrodnika i Marcina Celmerowskiego. Na kolejnych pozycjach znajdują się załogi zagraniczne – Francuzi, Rosjanie i Łotysze. Marcin Celmerowski (PTRKM) opowiada: „Dzisiaj były dwa wyścigi, wiatr zdecydowanie słabszy niż wczoraj – ok. 3 Bft, stabilny w sile, ale kręcący. Dlatego w drugim wyścigu komisja musiała  przestawić dolne znaki. Wśród czołówki walka trwała do końca, 6 łódek ciasno przecinało linię mety. Po pierwszym dniu regat prowadziliśmy, wczoraj jednak mieliśmy jeden zły wyścig i spadliśmy na czwarte. Dzisiaj byliśmy 6 i 4, i udało nam się awansować na 3. pozycję w klasyfikacji generalnej. Piotrkowi Tarnackiemu udało się utrzymać prowadzenie, wygrał dzisiaj jeden wyścig i powiększył swoją przewagą nad załogą Piotra Ogrodnika.”

Jutro dla klasy MICRO planowany jest długi wyścig, który jest obowiązkowy w programie mistrzostw świata tej klasy.

Dzisiaj zakończyły się regaty o Puchar Trenerów w klasie OPTIMIST. Dzisiejsze wyścigi odbywały się w grupach złotej, srebrnej i brązowej według podziału zgodnie z osiągniętymi do tej pory wynikami. Walka o miejsca na podium trwała do ostatniej boji w ostatnim wyścigu. Lider dnia wczorajszego Michał Krasodomski (YKP Gdynia) zachował swoją pozycję. Pierwsza z dziewcząt Zuzia Szadziul z YKP Gdynia też zachowała pozycję liderki. O godz. 16 w miasteczku regatowym „VOLVO Gdynia Sailing Days” odbyło się zakończenie regat o Puchar Trenerów i dekoracja zwycięzców. Prestiżowy olbrzymi Puchar Trenerów w tym roku trafił do najlepszego z małych zawodników – Michała Krasodomskiego (YKP Gdynia). Dzieci otrzymały także upominki od partnerów imprezy. Medale, puchary i nagrody dostali też najlepsi w swojej kategorii wiekowej.

Dzisiaj do godz. 20 trwają zapisy zawodników do Mistrzostw Świata Juniorów w klasach 49er i 49er FX oraz pomiary łódek. Większość załóg jest już od kilku dni w Gdyni, więc miały czas na wstępne zapoznanie się z akwenem, na którym odbywać się będą wyścigi.

Do Gdyni na regaty przyjechała żeglarska sława – Xavier Rohart, dwukrotny Mistrz Świata w klasie STAR oraz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Atenach 2004. Obecnie jest trenerem francuskiej kadry w klasie 49er i 49er FX. Zapytaliśmy Xaviera o jego prognozy  dotyczące potencjalnych zwycięzców zbliżających się regat. “Jest pięć lub sześć silnych zespołów, które z powodzeniem ścigają się z seniorami. Na pewno jednym z nich jest Niemiec Jan Hauke Erichsen – bardzo dobry i doświadczony. Również dobra jest angielska załoga James Peters i Ed Fitzgerald – zajęła dziewiąte miejsce w ostatnich Mistrzostwach Europy w Dani. Hiszpan Diego Botin – ma bardzo silną pozycję w rankingu ISAF-u. Jest bardzo dobry, ale chyba jeszcze zbyt młody i dlatego nie pływa zbyt równo. I oczywiście Francuz  Kevin Fischer,  mistrz świata i mistrz świata ISAFu – jest naprawdę dobry, musi być na podium. I Duńczycy są dobrzy.” Na temat załóg 49er FX nie powiedział zbyt wiele: „Nie potrafię powiedzieć dużo o tej klasie, jest tak młoda. Do tej pory odbyło się tylko kilka imprez i cały czas dziewczyny się uczą. Norweżki są dobre, załoga z Singapuru i wydaje mi się, że Hiszpanka Maria Cantero Izquierdo ma duży potencjał.

Mówiąc o regatach w Gdyni podsumował: “W tych regatach dobre jet to, że zrównają dystans  między załogami. Załogi będą mogły sprawdzić się i dowiedzieć, w którym miejscu faktycznie się znajdują, ile jeszcze mają do zrobienia i w jakim kierunku powinny podążać. Akwen regatowy w Gdyni jest trudny i bardzo techniczny, wymaga dużego doświadczenia i umiejętności strategicznych. Dla zespołów, szczególnie młodych, może to być niezłe wyzwanie, i mogą sobie z tym nie poradzić. Załoga, która wygra tutaj, to będzie naprawdę bardzo dobra załoga, prawdziwi mistrzowie.”

Jutro od godz. 12 pierwsza seria wyścigów kwalifikacyjnych dla 49erów. Widowiskowe wyścigi żeglarskiej Formuły 1 będzie można oglądać z plaży i Bulwaru Nadmorskiego, a to co się dzieje na wodzie będzie komentowane.

Także jutro w miasteczku regatowym „VOLVO Gdynia Sailing Days” o godz. 17 spotkanie z Przemysławem Tarnackim – mistrzem Polski w match racingu.

Wyniki, relacje oraz zdjęcia umieszczone są na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Liderzy:

PUCHAR TRENERÓW W KLASIE OPTIMIST (7 wyścigów, 1 odrzutka):

Chłopcy

1. Michał Krasodomski (YKP Gdynia)
2. Gabor Jaksina (OPTI CWM Gdynia)
3.Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława)

Dziewczęta

1. Zuzanna Szadziul (YKP Gdynia)
2. Julia Mathea (MKŻ Arka Gdynia)
3. Madina Mach (YKP Gdynia)

Nagrody dla najmłodszych zawodników:

rocznik 2007 – 6 lat

Fabian Kocięda (OPTI CWM Gdynia)

rocznik 2006 – 7 lat

Maria Śmieja (YK Stal Gdynia)

rocznik 2005 – 8 lat

Helena Grubba (Zatoka Puck)

Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia)

rocznik 2004 – 9 lat

Hanna Dmochowska (MKŻ Arka Gdynia)

Gustaw Miciński (YKP Gdynia)

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KLASIE MICRO (7 wyścigów, 1 odrzutka):

1. Piotr Tarnacki (YK Stal Gdynia)
2. Piotr Ogrodnik (Klub Żeglarski Horn Kraków)
3. Marcin Celmerowski (PTRKM)

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa  Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej (Plaża Śródmieście)

_________________________________

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski

Partner Główny: Volvo

Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski

Fotografie: Marek Wilczek

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.