Kapitan Roman Paszke poinformował dzisiaj media o swoim nowym projekcie żeglarskim jakim będzie samotny rejs dookoła świata non-stop największym katamaranem w historii żeglarstwa.

Jak dowiadujemy się z materiałów prasowych, przedsięwzięcie­ jest planowane na jesień bieżącego roku. Przy jego realizacji kpt. Paszke będzie współpracował z armatorami polskich żaglowców S/Y Zawisza Czarny i S/Y Kapitan Borchardt.

Roman Paszke potwierdza swoje plany w rozmowie telefonicznej z naszym portalem:

Oba żaglowce są bardzo rozpoznawalne wśród Polaków, a połączenie ich potencjału morskiego daje znakomitą podstawę do realizacji mojego pomysłu. Jedna ze stoczni podjęła się zadania połączenia ich w jeden duży katamaran – w tym celu użyjemy starych masztów z S/Y Fryderyk Chopin, które udało nam się kupić tanio na Allegro. W ten sposób także niejako trzeci polski żaglowiec będzie uczestniczył w tym rejsie.

Pytany o czas zakończenia rejsu, kapitan Paszke wyjaśnia:

Mam nadzieję, że zakończę go w kilka miesięcy, ale jak wiadomo z oceanem nie ma żartów. Dlatego postaram się przygotować na rożne opcje, w tym także na znaczne wydłużenie rejsu. Na pokład planuję zabrać podarowany mi przez żonę ogródek warzywny i kozią zagródkę od Jabesa oraz mnóstwo nieliofilizowanego jedzenia, bo do liofilizowanego mam już awersję.
Nie jest ważny jednak czas, tylko to, że będzie pobity rekord opłynięcia świata największym katamaranem, a do tego samotnie!

Zapytaliśmy się wieloletniego kapitana “Zawiszy Czarnego”, Janusza Zbierajewskiego, co sądzi o przedsięwzięciu kpt. Paszke. Odpowiedział krótko:

Pływałem „Zawiasem” i pod plażą i pod lasem, wiec uważam, że moc jest. Jak to mówią: chcem i lecem!

Dzięki jednemu ze sponsorów oba żaglowce będzie można zwiedzić w Warszawie na Wiśle podczas targów Wiatr i Woda. Oprócz tego zostaną rozegrane zostaną regaty matchracingowe solo pomiędzy nimi – za sterami zasiądą kpt. Roman Paszke i Przemysław Tarnacki. Komentował będzie Kuba Strzyczkowski.

Portal Sail24.pl oczywiście kibicuje rejsowi i bez żadnych warunków przyjmie patronat medialny nad rejsem. 😉

PRIMA APRILIS!!!

1 KOMENTARZ

  1. nie mogę :/, znowu Najman polskiego żeglarstwa naciągnął frajerów na kasę i znowu po kilku dniach okaże się ,że nie może bo coś tam ,coś tam. kiepskie :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.