Trzeci sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ rusza w połowie maja regatami w Sopocie. Na starcie rozgrywek ligowych zobaczymy reprezentacje wielu żeglarskich klubów sportowych z całego kraju. Łącznie w sezonie odbędą się cztery rundy w Sopocie, Świnoujściu, Gdyni i Szczecinie, które wyłonią nowego Mistrza Polski. Tytułu z 2016 roku będzie bronić AZS Politechnika Gdańska.

„Czekamy na ostatnie zgłoszenia do kolejnego sezonu, jest jeszcze możliwość dołączenia do rywalizacji. Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczamy i obsługujemy technicznie na miejscu. Wpisowe do regat wynosi 5 tyś złotych za 4 regaty wraz z dniami treningowymi” – podsumowuje Maciek Cylupa, jeden z organizatorów Ligi – „Ponad to dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu, ale zliczając wszystkie koszty sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania, transportu, zakupu żagli i utrzymania własnego jachtu”

„Zasady rywalizacji są bardzo przejrzyste i proste” – wyjaśnia Rafał Sawicki, współorganizator Ligi – „Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia karanie przewinień bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair. Zgłoszony klub ma prawo wystawić do każdych regat dowolnie dobraną załogę ze zgłoszonych przed sezonem 20 zawodników co umożliwia starty nawet tym którzy mają już mocno napięty terminarz”

Pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/). Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już nawet dwie ligi, Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy organizują podobne projekty od paru lat.

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi zamieniają się jachtami. Taka formuła powoduje, że o zwycięstwie decydują umiejętności, a nie sprzęt. W sezonie 2017 zawodnicy będą używać floty identycznych jachtów TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2017:

  • 13-14.05 – Sopot
  • 24-25.06 – Świnoujście
  • 19-20.08 – Gdynia
  • 9-10.09 – Szczecin

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners (Polish Match Tour) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Zgłoszenia można dokonać mailem lub przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl. Więcej informacji można znaleźć również na profilu ligi na Facebooku.

fot. Marek Wilczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.