Krystyna Chojnowska-Listkiewicz

Pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat otrzymała tablicę w Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczyste odsłonięcie tablicy Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni miało miejsca w sobotę 8 października w Gdyni.

To już trzecia tablica pamiątkowa w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta w bieżącym roku.

25 czerwca w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni i setną rocznicę założenia Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, uhonorowani zostali Otton Weiland i Tadeusz Ziółkowski. W ubiegłą sobotę do żeglarskiego panteonu dołączyła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Krystyna Chojnowska-Listkiewicz

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była jedną z legend polskiego i światowego żeglarstwa. Urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, dorastała w Ostródzie, a w połowie lat 50. przeniosła się do Gdańska, gdzie zaczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W Gdańsku zaczęła też uprawiać żeglarstwo morskie w Akademickim Klubie Morskim. W 1966 roku otrzymała patent kapitana jachtowego, a w następnych latach prowadziła rejsy m.in. do NRD i Szkocji.

W 1975 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została wybrana przez Polski Związek Żeglarski do realizacji samotnego rejsu dookoła świata. Rozpoczęła go rok później w Las Palmas. Żeglarka popłynęła na jachcie „Mazurek”, skonstruowanym przez jej męża Wacława Liskiewicza – również doświadczonego żeglarza. 20 marca 1978 roku Polka zamknęła pętlę wokółziemską zostając pierwszą kobietą w historii, która samotnie opłynęła świat. W kolejnych latach Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pływała głównie turystycznie oraz promowała żeglarstwo. Zmarła 13 czerwca 2021 roku.

Pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat.

W sobotę 8 października o godzinie 11 legendarna żeglarka została uhonorowana w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego.

Fot.:
– arch. Wacława Liskiewicza
facebook.com/zeglarstwo

Tekst. Jędrzej Szerle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.