To pierwszy taki przypadek w historii 49er Grand Prix Gdynia, aby zwycięzcy obronili tytuł wywalczony przed rokiem. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim żeglowali bardzo pewnie przez całe regaty i w dniu dzisiejszym odebrali główne trofeum z rąk Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.

Za nim do tego doszło rozegrane zostały trzy wyścigi rundy eliminacyjnej oraz wyścig medalowy punktowany podwójnie. Załoga Energa Sailing Team Poland nie dała szans swoim rywalom w żadnym z tych biegów i pewnie ukończyła całe regaty na pierwszej pozycji.

„Mimo, że na tablicy wyników przy naszym numerze startowym widnieją dziś same jedynki, to na wodzie nie wyglądało to tak łatwo. Wiatr był bardzo słaby i zmienny i trzeba było być bardzo skoncentrowanym, aby nie popełnić błędu, który kosztowałby stracony dystans. Prowadzenie zmieniało się przez cały czas, ale myślę, że nasze większe doświadczenie zaowocowało tym, że na samej mecie to my meldowaliśmy się na pierwszych pozycjach.” – powiedział po wyścigach Łukasz Przybytek

Na drugim miejscu zawody ukończyła załoga, żeglująca na jachcie LOTTO Dominik Buksak, Grzegorz Goździk. Mimo, że bardzo często naciskali oni na liderów, a wręcz czasem byli w stanie ich pokonać, to w klasyfikacji generalnej ulegli im zdecydowanie. Mimo wszystko młoda załoga kadry narodowej juniorów bardzo cieszyła się po zakończeniu zawodów z drugiego miejsca i faktu, że byli w stanie podjąć walkę z bardziej utytułowanymi kolegami. Na trzecim miejscu zawody ukończyli żeglujący na jachcie CH Klif Przemysław Filipowicz i Cezariusz Piórczyk, który tym razem wystąpił wyjątkowo w roli załoganta klasy 49er, gdyż na co dzień jest trenerem naszej kadry olimpijskiej w windsurfingowej klasie RS:X. Blisko sprawienia niespodzianki była załoga Piotra Szlachcica i Łukasza Włocha na jachcie Miasto Gdynia, która to finiszowała na czwartym miejscu z niewielka stratą do podium.

„Cieszymy się z kolejnego sukcesu podczas 49er Grand Prix Gdynia. To jedyna w swoim rodzaju impreza, gdzie możemy pokazać się tak blisko publiczności i startować w wyjątkowym wyścigu nocnym. Mimo, że ze względu na bardzo niekorzystny kalendarz międzynarodowy naszej klasy i w konsekwencji niską frekwencję na regatach, nie było zbyt tłoczno na starcie, to regaty jak co roku były zorganizowane znakomicie i czuliśmy się na nich bardzo dobrze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy w stanie po raz trzeci stanąć na najwyższym podium i na stałe przygarnąć przechodnie trofeum Grand Prix.” – dodał po uroczystości wręczenia nagród Paweł Kołodziński.

Przy okazji niedzielnych wyścigów klasy 49er, na tej samej trasie odbyła się II runda Biznes Ligi Żeglarskiej. Amatorzy żeglarstwa regatowego uczestniczący w Lidze mieli możliwość podpatrzenia bezpośrednio na wodzie swoich bardziej utytułowanych kolegów i podniesienia swoich umiejętności żeglarskich. W rywalizacji firm odbyło się pięć wyścigów, a zwycięstwo warzyło się do ostatnich metrów finałowego biegu. Ostatecznie zwyciężyła załoga ECDF Sailing Team w składzie Mariusz Kłobudzki, Artur Kłobucki, Filip Wójcikiewicz oraz Jakub Gotowicki. Drugie miejsce zajęła załoga Corleonis, a trzecie zespół Sosnowski. Kolejne pozycje przypadły odpowiednio Dobrym Jachtom, Gwieździe Morza oraz Eurocast. Kolejne zawody już za dwa tygodnie w Sopocie.

Wyniki 49er Grand Prix Gdynia po pierwszym dniu:

 1. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – Energa – 11pkt.
 2. Dominik Buksak / Grzegorz Goździk – Lotto – 19pkt.
 3. Przemysław Filipowicz / Cezariusz Piórczyk – CH Klif – 31pkt.
 4. Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch – Miasto Gdynia – 35pkt.

Wyniki II runda Biznes Ligi Żeglarskiej

 1. ECDF Sailing Team
 2. Corleonis
 3. Sosnowski
 4. Dobre Jachty
 5. Gwiazda Morza
 6. Eurocast

Piątkowy wieczór na gdyńskiej plaży, wypełniony został spektakularnym wydarzeniem żeglarskim. Energa Night Race po raz trzeci przyciągnął tłumy kibiców, którzy podziwiać mogli najlepszych polskich zawodników klasy 49er w wyjątkowym wyścigu nocnym. Rywalizację zwyciężyli brązowi medaliści mistrzostw Europy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy również nie dali szans swoim rywalom w pierwszym dniu oficjalnej rywalizacji.

Oficjalne otwarcie imprezy obyło się o godzinie 20:00, a uczestników i gości powitał Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Przygotowania zawodników do wyścigu nocnego poprzedziła ich prezentacja w miasteczku regatowym. Chwilę po godzinie 21:30 sędzia główny regat podał sygnał startu. Sternicy jachtów, które czekały już na wodzie wzdłuż plaży, sprintem pokonali dystans pomiędzy bramą startową, a swoimi łodziami, aby jak najszybciej wskoczyć na nie i ruszyć na trasę wyścigu. Najlepiej z tym manewrem poradzili sobie najbardziej doświadczeni Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy w tych regatach żeglują na jachcie Energa. Na pierwszym okrążeniu po piętach deptali im Dominik Buksak z Grzegorzem Goździkiem na Lotto. Przez moment wydawało się, że są nawet wstanie wyprzedzić olimpijczyków z Londynu, jednak błąd popełniony na przedostatniej boi zwrotnej sprawił, że zamiast powalczyć o zwycięstwo spadli, aż na czwarte miejsce. Na drugim miejscu rywalizację ukończył jacht CH Klif z Przemysławem Filipowiczem i Cezariuszem Piórczykiem na pokładzie, a trzecie Miasto Gdynia prowadzony przez Piotra Szlachcica i Łukasza Włocha. Na finiszu wszyscy zawodnicy otrzymali ogromne brawa o zgromadzonej wzdłuż plaży publiczności, a zwycięzcy fetowali swój sukces z szampanem w ręku.

W sobotę rano rozpoczęła się natomiast rywalizacja na poważnie. Sześć wyścigów na trasie usytuowanej bardzo blisko brzegu, przyciągnęło uwagę licznych plażowiczów. Od samego początku prym wiedli, bez zaskoczenia, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy dopiero w piątym biegu znaleźli pogromców. Sportową złość po przegranym wyścigu nocnym pokazali Dominik Buksak i Grzegorz Goździk, którzy niemal w każdym wyścigu walczyli jak równy z równym z brązowymi medalistami mistrzostw Europy, aby w końcu w wyścigu numer pięć przeciąć linię mety na pierwszym miejscu. Na trzecim miejscu najczęściej meldowała się załoga Piotra Szlachcica i Łukasza Włocha, a na czwartym Przemka Filipowicza i Cezariusza Piórczyka.

„Jesteśmy młodą załogą, zdecydowanie mniej doświadczoną od Łukasza i Pawła, dlatego każdy wygrany z nimi wyścig to dla nas ogromna satysfakcja. Jutro postaramy się jeszcze bardziej napsuć im krwi i powalczyć o kolejne zwycięstwa” – powiedział Dominik Buksak, sternik jachtu Lotto.

„Lubimy żeglować w Gdyni przy tak duże publice, dlatego nie odpuszczamy żadnego wyścigu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasi młodsi koledzy tak bardzo nas naciskają. W ostatnich dwóch wyścigach musieliśmy uznać ich wyższość i dlatego jutro trzeba będzie się jeszcze mocno postarać, aby zwyciężyć całe zawody.” – dodał Paweł Kołodziński.

Wyniki Energa Night Race:

 1. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – Energa
 2. Przemysław Filipowicz / Cezariusz Piórczyk – CH Klif
 3. Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch – Miasto Gdynia
 4. Dominik Buksak / Grzegorz Goździk – Lotto

Wyniki 49er Grand Prix Gdynia po pierwszym dniu:

 1. Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – Energa – 6pkt.
 2. Dominik Buksak / Grzegorz Goździk – Lotto – 9pkt.
 3. Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch – Miasto Gdynia – 15pkt.
 4. Przemysław Filipowicz / Cezariusz Piórczyk – CH Klif – 16pkt.

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Sponsorami regat są: ENERGA SA, LOTTO, CH KLIF GDYNIA

Partnerami regat są: Delphia Yachts Kot, Nautica Watches, Garmin, Coca-Cola, Jump City, Pure Jatomi CH Klif, Pomorski Związek Żeglarski.

Patronat medialny: Magazyn Żagle, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu!

Foto: Paweł Bielecki, Marta Dębska – – 49er Grand Prix Gdynia

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.