Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy zakończona. 12 załóg z całej Polski rywalizowało na sopockich wodach. Niekwestionowanym zwycięzcą został MOS Iława, drugie miejsce zajął Jacht Klub Kamień Pomorski, a podium zamknęli gospodarze – Yacht Club Sopot.

Dwanaście klubów z całej Polski, piękne słońce, sopocka marina, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować pierwszą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017.

Mimo, że w sobotę trochę zabrakło wiatru, to łącznie, przez dwa dni, przeprowadzono 14 wyścigów. Pierwszy dzień regatowy stał przede wszystkim pod znakiem umiejętności i techniki żeglowania przy słabym wietrze, o wynikach decydowały niuanse. Po pierwszym dniu rywalizacji załogi żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej wypadła drużyna Karola Górskiego (MOS Iława), która w niedzielę potwierdziła swoją znakomitą dyspozycję i ostatecznie wygrała pierwszą rundę Ekstraklasy.

– Po dwóch dniach ciężkich zmagań udało nam się wygrać. Pierwszego dnia wiatr nas nie rozpieszczał, drugiego było już całkiem solidnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jako drużyna wykonaliśmy świetną pracę. Polska Ekstraklasa to kwintesencja żeglarstwa, dużo wyścigów na krótkiej trasie, profesjonalne teamy, świetna oprawa, myślę, że spokojnie możemy się porównywać do naszych kolegów z Zachodu – podsumowuje Karol Górski, MOS Iława.

Niezwykle emocjonująca była walka o drugie miejsce między Jacht Klub Kamień Pomorski i gospodarzem regat, Yacht Club Sopot. O klasyfikacji decydowały praktycznie ostatnie wyścigi. Jednak ostatecznie to zespół Patryka Zbroi wygrał ostatni wyścig i tym samym uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. Yacht Club Sopot ukończył regaty na trzecim stopniu podium. Na czwartym reprezentanci ze Szczecina – TŻR Szczecin, a na piątym debiutanci, świeżo reaktywowana sekcja żeglarska Legii Warszawa pod wodzą Jakuba Pawluka.

Regaty po raz pierwszy w historii Ekstraklasy prezentowane były na żywo poprzez innowacyjny system prezentacji regat dostarczony przez niemiecką firmę SAP.

Wyniki I rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

 1. MOS Iława
 2. Jacht Klub Kamień Pomorski
 3. Yacht Club Sopot
 4. PMT TŻR Szczecin
 5. Legia Warszawa
 6. Yacht Club Gdańsk
 7. Klub Port Mechelinki
 8. JKM Gryf Gdynia
 9. YC Sztag AWF Katowice
 10. PŻKS DŻYGIT
 11. Olsztyński Klub Żeglarski
 12. Jacht Klub Wielkopolski Poznań

Kolejna runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbędzie się 24-25 czerwca w Świnoujściu. Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz  przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Zdjęcia: Karol Kacperski

 

Sponsorami Ekstraklasy są Mincer Pharma, CH Klif, Nautica Watches, TT Line Polska, Pomorze Zachodnie, Świnoujscie i D.A.D. Partnerami są SAP, Harken, Hampton by Hilton, oraz Magazyn Żagle, Magazyn W Ślizgu! i targi Wiatr i Woda.

***

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.