W dniach 24 – 25 czerwca jacht Polonus zawitał do Gdyni. Wizyta jachtu była jedną z atrakcji Święta Morza. Udekorowany banderami i proporcami jacht był doskonale widoczny dla przechadzających się w marinie gości.
O godzinie 11.00 w siedzibie PoZŻ odbyła się konferencja prasowa z organizatorami wyprawy. W trakcie spotkania, Piotr Mikołajewski – pomysłodawca wyprawy i prezes stowarzyszenia Żeglujmy Razem przedstawił założenia rejsu, trasę, kluczowe daty i miejsca, które załoga zamierza odwiedzić.

Kapitan Marek Grzywa opowiedział jak wyobraża sobie kierowanie jachtem i załogą podczas najdłuższego , prawie 2 miesięcznego etapu rejsu na Dalekim Południu. Bosman jachtu Sebastian miał wielki uśmiech na twarzy, gdy po raz kolejny stwierdzał, że będzie to jego żeglarska przygoda życia.

Na zakończenie spotkania, Pan Leopold Naskręt, członek zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wręczył organizatorom wyprawy banderę PoZŻ. Z kolei redaktor Bohdan Sienkiewicz odczytał uroczysty list przygotowany przez kapitułę Bractwa Kaphornowców , wręczył banderę Bractwa i świeżo wydaną książkę „Pokłon Hornowi”. Otrzymane bandery zawisły dumnie pod salingiem Polonusa.

W trakcie pobytu jachtu w Gdyni można było wejść na jego pokład, porozmawiać z organizatorami, zobaczyć jak wygląda dobrze przygotowany do długiej wyprawy jacht, zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dzięki ogłoszeniom w lokalnych mediach, przez „otwarty pokład” Polonusa przewinęło się kilkadziesiąt osób. Doświadczeni żeglarze wykorzystali gospodarzy gościnnego jachtu do fachowych rozmów o jachcie i jego wyposażeniu. Była to też okazja do wspomnieniowych rozmów z żeglarzami którzy mieli okazję wcześniej pływać na tym jachcie. Gośćmi jachtu byli też młodzi uczestnicy programu edukacji morskiej „Pomorze na morze” jak i rodziny z dziećmi, które pierwszy raz miały okazję wejść na morski jacht i zrobić zdjęcie z „panem kapitanem”.

O godzinie 17 w Sali klubowej PoZŻ odbyła się projekcja dokumentalnego filmu o Sir Erneście Shackletonie.

Kolejny dzień to czynione od rana przygotowania do sesji filmowej i fotograficznej organizowanej wspólnie z Magazynem Żeglarskim TVN Meteo. Piękne słońce i lekki wiatr zapowiadały przyjemne żeglowanie po Zatoce. W sympatycznej atmosferze, z postawionymi żaglami jacht pozował ekipie filmowej. Organizatorzy wyprawy składają wielkie podziękowania dla biura prasowego PoZŻ za pomoc w zorganizowaniu całego pobytu jachtu w Gdyni i sesji zdjęciowej na Zatoce.

Andrzej Minkiewic

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.