Zakwalifikowanie polskiej załogi do udziału w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata 2016 na katamaranie to był główny cel powstałej w 2015 roku grupy Catamaran Youth Team Poland. Dzięki współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Klubu Żeglarskiego UKS NAVIGO Sopot wybrano grupę najzdolniejszych i najbardziej zaangażowanych zawodników i rozpoczęto ich szkolenie na katamaranach Hobie Cat 16. Ta klasa posłużyła również do wyłonienia, która załoga będzie reprezentować Polskę w tej prestiżowej imprezie.

Do tegorocznych eliminacji zaliczały się trzy starty z których dwa najlepsze wyniki były liczone do klasyfikacji końcowej. Po bardzo zaciętej walce o każdy metr kwalifikacje wygrali Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira i to oni pojadą do Nowej Zelandii. Zdobyli oni również w tym roku, jako najmłodsi uczestnicy regat, brązowy medal Mistrzostw Europy Hobie 16 w kategorii Youth, co jest dobrą prognozą na przyszłość.

Mistrzostwa Świata w Nowej Zelandii będą rozgrywane na zupełnie nowej klasie Nacra 15. Jest to zminiaturyzowana olimpijska Nacra 17. Jest to łódka mieczowa w odróżnieniu od Hobie 16, co zupełnie zmienia charakterystykę żeglowania. Z tego też powodu Tymek i Oskar odstawiają na razie swojego Hobie 16 i przesiadają się na bardzo zbliżoną F18, na której będą się przygotowywać  już do  głównego startu sezonu.

Tak dobre wyniki nie byłyby możliwe bez wsparcia Polskiego Związku Żeglarskiego, UKS Navigo Sopot oraz oczywiście rodziców, za co chłopcy bardzo dziękują.

Tekst i foto: UKS Navigo Sopot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.