Piotr Myszka awansował na drugie miejsce w klasie RS:X, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wskoczyły na tę samą pozycję w klasie 49erFX po 3. dniu finałowych regat żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii.

Czwartek przyniósł nad francuskie wybrzeże słabszy wiatr niż dzień wcześniej, co pozwoliło organizatorom na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów. Tym razem panowały wyjątkowo wietrzne i wymagające warunki, a wiatr osiągał nawet 30 węzłów. W związku z tym w niektórych klasach nie udało się przeprowadzić ani jednego wyścigu.

Bardzo dobrą żeglugę w windsurfingowej klasie RS:X zaprezentował Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który rozpoczął dzień miejscem drugim, a następnie zajął miejsca trzecie oraz pierwsze i awansował z pozycji szóstej na drugą. Prowadzenie utrzymał Włoch Mattia Camboni (miejsca 1., 2. i 9.), a Polak traci do niego osiem punktów. Z kolei spadek z lokaty dziesiątej na dwunastą zanotował Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (miejsca 17., 16. i 15.). W kategorii kobiet pozycję dwudziestą drugą na osiemnastą zamieniła Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 11., 17. i 13.), a z dwunastej na dwudziestą czwartą spadła jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska, która nie pojawiła się tego dnia na wodzie. Nową liderką została aktualna mistrzyni świata i Europy, Holenderka Lilian de Geus (miejsca 6., 6. i 1.).

Powody do zadowolenia po czwartkowej rywalizacji w klasie 49erFX miały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), ponieważ mijały linię mety, drugie, trzecie, piąte oraz pierwsze i przesunęły się w klasyfikacji generalnej z pozycji czwartej na drugą. Na prowadzenie wysunęły się reprezentantki Francji Julie Bossard i Aude Compan (miejsca 1., 1., 2. i 3.).

Cztery wyścigi odbyły się także w kategorii mężczyzn w klasie 49er. Trzeci dzień zmagań falstartem zaczęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), ale później dwukrotnie zajęli miejsce dziewiąte i raz siódme, co poskutkowało minimalnym spadkiem z pozycji dziesiątej na jedenastą. Na pierwszą lokatę wskoczyli Hiszpanie Federico Alonso Tellechea i Arturo Alonso Tellechea (miejsca 1., 1., 1. i 2.).

Na szóstej pozycji wśród kiteboardzistów nadal znajduje się Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), po tym jak przypływał tego dnia piąty, siódmy, czwarty i dziewiąty. Z kolei z lokaty siedemnastej na czternastą powrócił Błażej Ożóg z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 11., 8., 16. i 8.). Niezmiennie prowadzi aktualny mistrz świata, Francuz Nicolas Parlier (miejsca 1., 1., 2. i 7.).

Trzy starty w klasie 470 mają za sobą Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) i po miejscach czternastym, siódmy oraz dziewiątym spadły z pozycji dziesiątej na dwunastą. Nowymi liderkami zostały aktualne wicemistrzynie Europy i Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 4., 2. i 1.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 11:00. Klasy windsurfingowe oraz 49er, 49erFX, kiteboarding i Nacra 17 swoje wyścigi medalowe będą miały w sobotę 8 czerwca, a pozostałe konkurencje zakończą regaty w niedzielę.

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.