W Rybniku zakończyły się Mistrzostwa Polski w match racingu. Zwyciężyła załoga w składzie Rafał Sawicki, Piotr Szwoch i Adam Kajzer z Yacht Club Sopot pokonując w finale załogę Szymona Szymika. Obrońcy tytułu, załoga Marka Stańczyk Rainmaker Racing Team zajęła trzecie  miejsce.

Przez 3 dni 11 załóg z Polski, Niemiec i Danii walczyło w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w match racingu. Przez pierwsze 2 dni rozegrano 55 wyścigów w systemie każdy z każdym. Dwa czołowe miejsca zajęły faworyzowane załogi broniącego tytułu Marka Stańczyka i najwyżej rozstawionego Łukasza Wosińskiego, natomiast o pozostałe 2 miejsce premiowane awansem do półfinałów walkę stoczyły aż 4 załogi Sawickiego, Szymika, Jacobsena i Jabłkowskiego. Ostatecznie dopiero dwa kończące rundę mecze zdecydowały o pełnym składzie w półfinałach.

Stańczyk jako zwycięzca eliminacji miał prawo wyboru przeciwnika i zdecydował się na załogę Szymika.

„Wybraliśmy Szymona do półfinałów, ale okazało się, że dzisiaj był bardzo dobrze dysponowany i przegraliśmy 3-1. Przegrywając 3 wyścigi nie można mówić o przypadku czy pechu, Szymon po prostu doskonale żeglował” – skomentował Stańczyk

W drugim półfinale Wosiński nie dał rady pokonać coraz lepiej pływającego Sawickiego i uległ również 3-1

„To nie był nasz dzień, takie dni że nic nie wychodzi się zdarzają, szkoda że nam trafił się akurat w najważniejszym finałowym dniu” – podsumował Wosiński

Mecz o trzecie miejsce to pewna wygrana 2-0 Stańczyka z Wosińskim.

„Bardzo się cieszymy że wracamy do domu z medalem, inaczej długi powrót do Giżycka byłby bardzo ciężki. Gratulacje dla Rafała i Szymona, a ja przyzwyczaiłem się do tego Pucharu przez ostatnie lata, więc zapowiadam ostrą walkę w kolejnym roku!” – dodał Marek Stańczyk

Finał rozgrywany do 3 wygranych przyniósł wiele emocji. Zmienny wiatr dodawał dramaturgii do pojedynku Sawickiego z Szymikiem. Sawicki dość pewnie objął prowadzenie 2-0, ale wtedy Szymik ‘obudził się’ wygrywając zdecydowanie kolejny wyścig. Czwarty wyścig był bardzo wyrównany, prowadzenie zmieniało się kilka razy a jachty wpadły na metę prawie jednocześnie na przeciwnych halsach. Dopiero decyzja arbitrów zdecydowała o wygranej Sawickiego i rozstrzygnięciu całego finału 3-1 na jego korzyść.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, ze udało nam się po ośmiu latach ponownie wygrać Mistrzostwa Polski. Nie było to proste bo mało pływaliśmy w match racingu w tym roku, ale jak zdecydowaliśmy się wystartować to plan był taki aby wygrać. Jestem zaskoczony postawą Szymona, wygrał z Markiem i postawił nam bardzo trudne warunki w finale. Dla mnie to był powrót do przeszłości i oby więcej takich regat w starym stylu Polish Match Tour, czyli świetna rywalizacja, super organizacja oraz doskonała atmosfera i zabawa na brzegu. Bardzo nam się podoba i tym bardziej zadowoleni wracamy do Gdyni z Pucharem Dominika Domana Niśkiewicza.” – podsumował szczęśliwy Rafał Sawicki.

„Cieszymy się bardzo, tym bardziej, że jest to pierwszy medal Mistrzostw Polski w Match Racingu w naszej karierze. Emocje takie jakbyśmy wywalczyli złoto!” – śmieje się Szymik –

„Oczywiście lekki niedosyt pozostaje, gdyż finałowe mecze z Rafałem były bardzo ciasne i prowadzenie zmieniało się kilka razy, na co wpływ miały przede wszystkim warunki wiatrowe. W tym miejscu chciałbym podziękować mojej załodze oraz wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki!”

Końcowe wyniki Mistrzostw Polski:

 1. Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kajzer – Yacht Club Sopot
 2. Szymon Szymik, Oskar Śleziona, Adam Kominek – Szymik Racing
 3. Marek Stańczyk, Michał Szmul, Jakub Pawluk – Rainmaker Racing Team
 4. Łukasz Wosiński – Delphia Sailing Team
 5. Felix Jacobsen – Future Racing Team
 6. Szymon Jabłkowski – OKŻ Match Racing Team
 7. Paweł Ejsmont – THIS1
 8. Maciek Cylupa – PMT MT Partners
 9. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
 10. Tobiasz Zajączkowski – Majer Marine
 11. Jens Hartwig – Hartwig Match Team

Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała komisja regatowa składająca się z  4 sędziów i  4 międzynarodowych arbitrów obserwujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary w przypadku przekroczenia przepisów.

Partnerami regat było Miasto Rybnik, D.A.D oraz AVA, Harken, Bryt Sails, THIS1, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda. Organizatorem regat była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Bazą regat była przystań Rybnickiego Klubu Żeglarskiego im. Kpt. Pierożka przy ulicy Rudzkiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.