Energa Nord Cup 2023

Energa Nord Cup zaprasza

W ubiegły weekend zakończyły się regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk. Na Zatoce Gdańskiej w ciągu 17 dni ścigało się ponad tysiąc zawodników. Akwen w Górkach Zachodnich nie zawiódł i zapewnił uczestnikom wspaniałe żeglarskie warunki.

Energa Nord Cup 2023

Najlepszy akwen w Polsce?

W tym roku impreza obchodziła swoje 18-ste urodziny i chętnych do żeglarskiego świętowania nie zabrakło, przybyło aż 1012 zawodników na 727 łodziach! Zarówno organizatorzy, Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Górki Zachodnie, jak sponsor tytularny Energa z Grupy Orlen mają powody do zadowolenia.

– Górki Zachodnie w Gdańsku to jeden z najlepszych akwenów w Polsce. Często tu wracamy na treningi i super się tu pływa. Jest bardzo różnorodnie – można spotkać potężne fale, a innym razem zupełnie płaską wodę od lądu. – chwaliły warunki do żeglowania zawodniczki z klasy 29-er, Antonina Ołowiak i Agata Gabrysiak z Nauticus YC Olsztyn.

Nord Cup 2023 to regaty dla każdego

Regaty dla każdego.

Różnorodnie na ENERGA NORD CUP Gdańsk było nie tylko jeśli chodzi o pogodę. Podczas bardzo udanych regat ścigały się zarówno małe, jednoosobowe łódki, jak i duże morskie jednostki. Odbywały się przybrzeżne, krótkie wyścigi jak i wymagające, długodystansowe zmagania.

– W tym roku gościliśmy zawodników z Polski, z Czech, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru, Wielkiej Brytanii, USA a nawet z Chin! – wyliczał Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Cieszymy się, że żeglarze lubią wracać na ENERGA NORD CUP Gdańsk. Dla najmłodszych jest to niepowtarzalna okazja do zmierzenia się z morskimi warunkami i podziwiania starszych kolegów. Doświadczonym żeglarzom gwarantujemy solidny trening i możliwość rywalizacji na świetnym poziomie.

W sumie podczas 17 dni rozegranych zostało 166 wyścigów w 23 klasach. Zwycięzcy zawodnicy odebrali 274 pucharów i 24 medale Mistrzów Polski. Odbyły się Mistrzostwa Polski klasy Słonka, Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia 24 OD oraz Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Double Handed. Obsługę wydarzenia zapewniło 48 osób z teamu organizacyjnego.

Vector Sails Cup to regaty w klasie Optimist w ramach Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pełen wachlarz warunków.

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 rozpoczął się przy słabym wietrze i jachty morskie rozpoczęły rywalizację na spokojnie podczas długodystansowego Orvaldi B8 Race.

Na dystansie 122 mil morskich wystartowało 19 załóg, w tym 10 załóg dwuosobowych. W kategorii ORC A zwyciężył jacht Oceanna, a w kategorii ORC B Double Scotch, który był także pierwszy w kategorii Double Handed. Kategorię Open wygrał jacht Eveline.

Orvaldi B8 Race był także częścią Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC Double Handed. Mistrzem Polski ORC DH został jacht Czarodziejka z Tomaszem Konnakiem za sterem.

Bardzo licznie na starcie ENERGA NORD CUP Gdańsk stawiła się w tym roku klasa ILCA. Udział w rywalizacji w klasach ILCA 7, 6 i 4 wzięło 200 zawodników i zawodniczek z 9 krajów.

– To moje 7 regaty NORD CUP z rzędu, 5 razy już stanąłem na podium i teraz po raz trzeci udało mi się wygrać. – cieszył się po odebraniu nagrody za 1 miejsce w klasie ILCA 7 Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa) – Bardzo podobała mi się ta edycja, bo był cały przekrój warunków wiatrowych; od bardzo silnego wiatru do bardzo słabego, kiedy to wyścigi były przerywane. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu w tych regatach było równe pływanie zarówno przy silnym jak i słabym wietrze.

W tym roku gościliśmy zawodników z Polski, z Czech, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru, Wielkiej Brytanii, USA a nawet z Chin!

Ścigali się z pomysłodawcą wyścigu.

Zawodnicy klas 420 i L’Equipe zaczęli regaty nieśpiesznie ze względu na brak wiatru oraz deszcze i burze. Trzeciego dnia zaplanowanych wyścigów wiało już natomiast tak mocno, że trzeba się było zmobilizować, żeby dotrwać do końca. W ten sam weekend odbywał się równolegle Pantaenius NORD CUP Classic dla jachtów morskich w klasach Open, ORC i KWR oraz Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia24 OD, które wygrał jacht 2Fast4You ze skipperem Piotrem Mańczakiem.

Do rywalizacji w Pantaenius NORD CUP Classic jachty morskie wystartowały w długodystansowym wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. W tym roku wziął w nim udział także sam pomysłodawca idei rywalizacji łączącej wiele klas żeglarskich, Mateusz Kusznierewicz. Relację z wyścigu na jachcie Aspire, którym płynął wraz z załogą i skipperką Magdą Kwaśną, można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/NORDCUP/videos/1285198958767463.

Pierwsza na mecie w Bursztynowym Pucharze Neptuna, podobnie jak w Orvaldi B8 Race, zameldowała się załoga Sailing Factory ze skipperem Jackiem Chabowskim.

W rywalizacji brały równiez jachty morskie

Najmłodsi jak zwykle najdzielniejsi.

W tym roku podczas VECTOR SAILS CUP na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęły 292 Optimisty. Morskie warunki w Gdańsku dla wielu z najmłodszych żeglarzy są nie lada wyzwaniem.

Zmienny i porywisty wiatr, duża fala i niespodziewane szkwały sprawiły zawodnikom sporo kłopotów, ale też dużo frajdy ponieważ już samo ukończenie wyścigów przy takich warunkach to powód do zadowolenia, a osiągnięcie dobrego wyniku w takiej flocie to podwójny sukces.

Po zakończeniu regat i wręczeniu trofeów rozlosowano dodatkowe żagle od Vector Sails oraz torby od Code Zero.

Najmłodsi zawodnicy dali z siebie wszystko podczas Energa Nord Cup 2023

Ostatni weekend regat.

W ostatnich dniach regat odbyły się Mistrzostwa Polski klasy Słonka oraz rywalizacja w klasach 29er, 49erFX i 49er. Mistrzami Polski w klasie Snipe zostali Jan Sibilski i Bartosz Napierała z ŻLKS Poznań.

Dla wymagających klas olimpijskich 49-er i 49er FX weekendowe wyścigi w Górkach Zachodnich były szybkim przygotowaniem do Mistrzostw Świata, które odbędą się za dwa tygodnie w Niemczech. Kadra juniorska przyjechała do Gdańska z trenerami, trenowali precyzję i szybkość pokonania trasy.

Raz na wodzie, raz pod wodą, Nord Cup 2023

Nagroda dla wyjątkowego zawodnika.

Od 2013 roku na koniec regat NORD CUP wręczane także wyróżnienie dla najlepszej załogi lub zawodnika w całych regatach. Jest to bowiem nagroda uznaniowa, dla wyjątkowych żeglarzy.

W tym roku komisja postanowiła przyznać nagrodę ufundowaną przez Helly Hansen Mikołajowi Łobodzie pływającemu w klasie Open Skiff.

Mikołaj, młody, gdyż zaledwie czternastoletni żeglarz, otrzymał ją za spektakularne wyniki sportowe. Podczas wyścigów pokonał 48 łódek wygrywając ze swoimi starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami.

Energa Nord Cup 2023

Posprzątali dla środowiska.

Żeglarze rywalizowali nie tylko na wodzie! W pięciu etapach konkursu EKO LIGA ENERGA NORD CUP Gdańsk wzięło udział 85 uczestników. W słusznym celu zebrali ponad 4000 litrów (4 kontenery) zebranych odpadów zalegających na plaży i w okolicznych lasach Górek Zachodnich. Dzięki sponsorowi konkursu Helly Hansen najbardziej wytrwali otrzymali nagrody w postaci czapeczek. Jeden najszczęśliwszy z najlepszych zbieraczy otrzyma deskę SUP ufundowaną przez Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów.

– Cieszymy się, że pogoda dopisała. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział. Dziękujemy sponsorom za wsparcie i gratulujemy zwycięzcom! – mówił podczas zakończenia regat Tomasz Sawukinas, sędzia główny. – Zapraszamy za rok!

Szczegółowe wyniki regat można znaleźć na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2023/results.

Żeglarstwo i troska i środowisko są ze sobą związane niczym dwie strony tego samego medalu.

Przeczytaj więcej o Nord Cup 2023:

– Optimist Vector Sails Cup podczas regat ENERGA NORD CUP Gdańsk zakończony!
– Za nami drugi weekend popularnych i niezwykle długich regat ENERGA NORD CUP Gdańsk
Trzy dni ścigania w klasie ILCA na ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023.
Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami!
– Już w ten piątek start regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023!

foto: Bartosz Modelski / Nord Cup

Partnerzy i sponsorzy Energa Nord Cup zapraszają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.