Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła to unikatowa inicjatywa, której celem jest przywrócenie żeglarstwa na stołeczny odcinek Wisły oraz upamiętnienie warszawskiego rodowodu klasy Omega. Pierwsza edycja Regat odbyła się w 2018 roku przeciągając na wodę mistrzów żeglarstwa, wodniaków i pasjonatów.  W tym roku organizatorzy planują starty w pięciu klasach, żeglarską strefę lądową, rejsy, pokazy i inne atrakcje. To wszystko i jeszcze więcej w Warszawie 22 i 23 czerwca.

Wisła została zwrócona Warszawie. Świadczą o tym nie tylko tłumy, które przewijają się codziennie przez warszawskie bulwary, tysiące plażowiczów, którzy odpoczywają na prawym, dzikim brzegu rzeki ale też to co dzieje się pośrodku, na rzece. Dziesiątki armatorów, setki wodniaków, kajakarzy, wioślarzy i innych sportowców codziennie w sezonie korzystają z gościnności stołecznego nurtu. Czegoś tu jednak brakuje… Już w XX-leciu międzywojennym i aż do końca lat 60-tych Wisła wykorzystywania była intensywnie jako akwen żeglarski. Setki białych żagli zdobiły panoramę Warszawy a regularnie odbywające się regaty, których trasy prowadziły nawet do Modlina, rozgrzewały serca sportowców i kibiców. Rozegrana w 2018 pierwsza edycja Regat o Puchar Dzielnicy Wisła przypomniała jak wielki potencjał drzemie w królowej polskich rzek. Start ponad 20 jachtów, w tym wielu wybitnych żeglarzy jak – Dominika Życkiego, Krzysztofa Baranowskiego, Ania Weinzhier, Kubay Pawluka, Olka Hanusza czy Kuby Strzyczkowskiego z zmotywowała niejednego żeglarza, do spróbowania swoich sił na tym zupełnie nowym akwenie.

Puchar Dzielnicy Wisła

Bardzo nas cieszy zainteresowanie żeglarzy i warszawiaków Wisłą. Wychodząc naprzeciw odrodzeniu tradycji żeglarskich na Wiśle poszerzyliśmy w tym roku planowane kategorię, o klasę Retro Omega – dla słomkowych Omeg oraz DZ’ty – zapowiada Kasper Orkisz, Komandor Regat i pomysłodawca imprezy. Okazję do rywalizacji będą miały również jednostki tradycyjne z żaglami rozprzowymi! Oprócz regat planujemy atrakcje dla kibiców na lądzie. Będzie można popłynąć w rejs, w strefie żeglarskiej na bulwarach czekać będą atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz liczna prezentacja projektów wodniackich i żeglarskich. Pierwszy weekend wakacji to idealny moment aby go spędzić aktywnie nad Wisła.

W sobotę 22 czerwca oprócz regat w poszczególnych klasach, na wodzie zobaczymy w akcji Mistrzów Europy i świata, olimpijczyków i popularyzatorów żeglarstwa. Goście specjalni, a wśród nich m.in. Piotr Kula, załoga Yacht Club Sopot, Zbigniew Gutkowski oraz Kuba Pawluk reprezentujący barwy Legii Warszawa, który będzie bronił zdobytego przed rokiem tytułu i wielu innych. Sportowcy staną w szranki w Regatach Mistrzów a jako jednostka regatowa służyć im będzie kultowa Omega – jacht który powstał w Warszawie, nad Wisłą. Rywalizacja odbędzie się na wysokości bulwarów im. Jana Karskiego a kibicowanie będzie ułatwiało dzięki komentowaniu na żywo.

Puchar Dzielnicy Wisła

Jednak ambicją załogi Żagli Warszawskich, jest nie tylko stworzenie weekendowego eventu, ale wypracowanie aktywności, które na stałe pozwolą wrócić żeglarstwu do Dzielnicy Wisła – czyli na warszawski odcinek rzeki. Przy współpracy z organizacjami pozarządowymi w maju rusza Wiślana Akademia Żeglarska dająca okazję każdemu spróbowania swoich sił na Wiśle.

Zwieńczeniem Regat o Puchar Dzielnicy Wisła będzie rozpoczęcie rejsu z Warszawy do Gdańska z metą podczas zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk. 23 czerwca bezpośrednio po ceremonii wręczenia pucharów kilkoro śmiałków ruszy w dwutygodniową przygodę. Do pokonania  będą mieli prawie 500 kilometrów, po drodze odwiedzą nadwiślańskie ośrodki żeglarskie, zapraszając lokalnych żeglarzy do wspólnej wyprawy.  Rejs to wyśmienita promocja żeglugi śródlądowej, ale też działania edukacyjne mające na celu pokazanie w jaki sposób odpowiedzialnie i ekologiczne korzystać z zasobów naturalnych. Zaplanuj początek wakacji z Żaglami Warszawskimi i wypłyń we nami. Więcej informacji zainteresowani otrzymają podczas spotkania informacyjnego, które obędzie się w trakcie targów Wiatr i Woda w Warszawie w niedzielę, 3 marca.

Puchar Dzielnicy Wisła

Więcej informacji:

WWW/ zaglewarszawskie.pl

FB/ ZagleWarszawskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.