Volvo Gdynia Sailing Days - dzień trzeci - Foto: Marek Wilczek

Za nami trzeci dzień czternastej edycji VOLVO Gdynia Sailing Days – żeglarskiego festiwalu w Gdyni. Impreza to nie tylko regaty. Cała marina i pobliska plaża tętnią życiem, a na widzów czeka bogaty program rozrywkowo-rekreacyjny.

W czasie, gdy żeglarze walczą na wodzie, w marinie w miasteczku regatowym VOLVO Gdynia Sailing Days odbywają się spotkania ze słynnymi żeglarzami i inne atrakcje skierowane do widzów i fanów żeglarstwa.

Dzisiaj w miasteczku gościem był Maksymilian „Max” Wójcik, który opowiedział fanom o swoim niedawnym wyczynie, kiedy to w brawurowym stylu przepłynął z Karlskrony do Gdyni na desce windsurfingowej. W kolejne dni popołudniu z kibicami spotkają się inni znani zawodnicy. W sobotę o godz. 17 zapraszamy na spotkanie z Maciejem Grabowskim – trzykrotnym olimpijczykiem w klasie Laser, zdobywcą 23 tytułów Mistrza Polski, aktualnym Mistrzem Polski w klasie Laser Standard oraz w klasie Star.

Nadchodzący weekend będzie pełen atrakcji. Na gdyńskiej plaży i na Bulwarze Nadmorskim (okolice placu zabaw oraz Cafe Contrast) odbędzie się festyn z atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz dostępna będzie wypożyczalnia sprzętu sportowego. W sobotę na plaży odbędzie się Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar VOLVO Gdynia Sailing Days. Udział w turnieju jest bezpłatny, zapisy w godzinach 10.00 – 10.20. Początek rozgrywek przewidziany na godzinę 10.35. Turniej rozgrywany będzie w 3 kategoriach: open kobiet, open mężczyzn oraz dziewcząt i chłopców (rocznik 1996 i młodsi). Zespoły, które zajmą 3 pierwsze miejsca w swoich kategoriach, otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów imprezy oraz pamiątkowe medale.

VOLVO Gdynia Sailing Days nabiera rumieńców. Z dnia na dzień na wodę wypływać będzie coraz więcej i to coraz większych oraz szybszych jachtów. Jutro przed nami ostatni dzień wyścigów regat o Puchar Miasta Gdyni wyścigów w klasie Laser, Laser Radial, Laser 4.7 i Open Bic oraz pierwsze wyścigi w dwudniowych regatach w klasie Delphia 24 One Design i A-class. Dzisiaj popołudniu i jutro rano do godz. 10 przyjmowane są zgłoszenia do tych regat.

Na jachtach klasy Delphia 24 ścigają się czołowi polscy zawodnicy regatowi: Zbigniew Kania (wielokrotny Mistrz Świata i olimpijczyk), Piotr Kowalewski (najlepszy zawodnik w olimpijskiej klasie Tornado, wielokrotny Mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Świata w klasie Fun Race) i Andrzej Czapski (czołowy polski żeglarz w klasie Finn). Swój przyjazd do Gdyni zapowiedziało kilkanaście załóg.  Regaty te liczone są do Pucharu Polski klasy Delphia 24 OD z współczynnikiem 1, w którym po 3 imprezach prowadzi załoga Kania Yacht ze sternikiem Zbigniewem Kanią (KS Spójnia Warszawa).

Katamarany A class to najszybsze regatowe jednoosobowe jachty na świecie. Na starcie Volvo Gdynia Sailing Days stawi się około 15 jednostek, wśród nich zobaczymy między innymi tegorocznego wicemistrza Europy w tej klasie Jacka Noetzla (UKS Navigo Sopot).

Dzisiaj we wszystkich klasach Laser odbyły się po trzy wyścigi, w klasie Open Bic tylko dwa. Sędzia Główny regat Andrzej Lutomski tłumaczy: „Dzisiaj były trudne warunki – mocny szkwalisty wiatr 5 Bft, w porywach do 7 i duża fala. Szczególnie odczuwalne były dla naszych najmłodszych zawodników pływających na małych Open Bic. Dlatego ostatni wyścig dla tej klasy zaplanowany na dzisiaj został przełożony na jutro.”

Dzisiejsze wyścigi zmieniły nieco klasyfikację, jednak w większości klas różnice punktowe pomiędzy czołowymi zawodnikami są niewielkie, tak więc o tym, kto stanie na podium zadecyduję jutrzejsze wyścigi. Wg prognozy pogody jutro będzie słabszy wiatr i więcej słońca. Wyścigi rozpoczną się o godz. 11. Wyjście łódek z mariny ok. 10. Zapraszamy!

Liderzy po 7 wyścigach (wg wyników nieoficjalnych, przed rozpatrzeniem protestów):

Laser Standard – Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKZR Giżycko)

Laser Radial – Mateusz Skrabaszewski (MKZ Arka Gdynia)

Laser 4.7 poniżej16 lat kobiety – Zuzanna Walecka (JKW Poznań)

Laser 4.7 poniżej 16 lat mężczyźni – Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin)

Laser 4.7 poniżej 18 lat kobiety – Małgorzata Pawlak (ZMKS Poznań)

Laser 4.7 poniżej18 lat mężczyźni – Aleksander Bajko (Sejk Pogoń Szczecin)

Lider po 6 wyścigach (wg wyników nieoficjalnych, przed rozpatrzeniem protestów):

Open Bic – Karolina Blaszak (MKZ Arka Gdynia)

Wszystkie relacje, zdjęcia oraz wyniki regat umieszczane będą na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

18 – 20 lipca – Puchar Miasta Gdyni – klasa Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard, Open Bic

20 – 21 lipca – Puchar Delphia 24 & A-Class

22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist

22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro

25 – 28 lipca – Mistrzostwa  Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX

26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)

20 lipca – Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar VOLVO Gdynia Sailing Days

20 – 21 lipca – festyn na Plaży Śródmieście

27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej

_________________________________

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski

Kontakt:
Ewa Górska, ewa.gorska@pozz.org.pl, tel. 664 052 804.

Kontakt w sprawie łódki prasowej podczas regat:
Zofia Siejewicz, zofia.siejewicz@gmail.com, tel. 602 158 105

Fotografie z regat autorstwa Marka Wilczka

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.