Puchar Polski w klasie Omega

Już w najbliższy weekend, 3 i 4 czerwca odbędą się trzecie regaty z cyklu Pucharu Polski w Klasie OMEGA. Tym razie żeglarze spotkają się na Śląsku. Polem, a może raczej taflą sportowych zmagań będzie sztuczny Zalew Dziećkowice II, leżący na Śląsku, przy granicy z Małopolską.

Żeglarskie święto rozpocznie się w sobotę 3 czerwca. Na godz. 10:00 zaplanowano oficjalne otwarcie regat i odprawę sterników.

Puchar Polski w klasie Omega

Organizatorzy zawodów: Polski Związek Klasy OMEGA i Yacht Club OPTY spodziewają się ponad 30. trzyosobowych załóg. Po sobotnich zmaganiach na wodzie wieczór zapowiada się równie żeglarsko. O 20.00 na plenerowej scenie Yacht Club OPTY wystąpi w pełnym składzie legendarny zespół szantowy Mechanicy Shanty. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Po koncercie zapłonie żeglarskie ognisko. Jak nie trudno się domyślać będzie gwarnie, śpiewnie, a może nawet tanecznie. Na niedzielę zaplanowano kolejne wyścigi. Zakończenie zawodów planowane jest około godziny 15.30.

Klasa Omega tym razem gości na Śląsku

– Organizacja regat tej rangi to dla nas spore wyzwanie, ale przede wszystkim duże wyróżnienie i cieszymy się, że po latach znów jesteśmy organizatorem zawodów tej rangi. Zrobimy wszystko, aby żeglarze, którzy przyjadą do nas z całej Polski czuli się u nas dobrze i wrócili do domu nie tylko z pucharami, ale i duża dawką pozytywnej energii, której na Śląsku nie brakuje – przyznaje Bogdan Jankowski, komandor Yacht Club OPTY. – Zalew Dziećkowice, w ocenie wielu żeglarzy i nie tylko, jest jednym z najpiękniejszych akwenów w południowej Polsce. Tu w bezchmurny dzień żeglując, można równocześnie podziwiać szczyt Babiej Góry. Z tych względów zawody są doskonałą okazją do promocji gmin leżących nad zbiornikiem – dodaje komandor YC OPTY.

Klasa Omega tym razem gości na Śląsku

Działający na zalewie w Chełmie Śląski II Yacht Club OPTY, współorganizator regat, powstał 46 lat temu dzięki determinacji pracowników Huty Katowice. Zresztą przez wiele lat organizacja nosiła nazwę Klub Żeglarski „Huta Katowice”. Ośrodek znajduje się na zachodnim brzegu zbiornika. Posiada dwa slipy do wodowania jachtów oraz dodatkowo mechaniczny slip szynowy, którym wodowane są najcięższe jednostki. Na terenie ośrodka można wypożyczyć sprzęt pływający, i dobrze zjeść, bo przez cały rok działa restauracja Włoska Wioska Tawerna. Klub jest też organizatorem kursów na patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego oraz na stopnie instruktorskie.

Puchar Polski w klasie Omega

Żeglarska klasa OMEGA to najpopularniejsza klasa jachtów sportowych i turystycznych w Polsce. W ubiegłym roku klasa obchodziła swoje osiemdziesięciolecie. W tym roku odbyły się już 2 rundy zawodów rangi Pucharu Polski w Żninie i Olsztynie. Po przyszłotygodniowych regatach w Chełmie Śląskim żeglarze będą jeszcze walczyć o puchar w Jeziorsku, Pucku, Dąbkach i Świebodzinie.

Klasa Omega tym razem gości na Śląsku, w Dziećkowicach

Sam Zalew Dziećkowice II, na którym odbędą się regaty często nazywany Zalewem Imielińskim. Jest jednym z największych rezerwuarów wody w województwie śląskim. Akwen ma powierzchnię około 750 hektarów. Przeciętna głębokość to ok 7 metrów. Pojemność blisko 53 mln m3. Dłuższy bok zbiornika liczy ponad 4 km. Dominują tu wiatry zachodnie i północno-zachodnie, choć tej wiosny wyjątkowo często wieje silnie ze wschodu. Żegluga na Zalewie wymaga uwagi, bo wiatr często lubi zmieniać kierunek w zależności od miejsca, na którym znajduje się jacht. Zbiornik zasilany jest, nie w sposób naturalny (mimo, że obok przepływa Przemsza), lecz poprzez system rurociągów, które tłoczą wodę z oddalonego o kilkanaście kilometrów rzecznego ujęcia na Sole w Małopolsce. Woda wykorzystywana jest do produkcji wody pitnej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i dostarczana mieszkańcom aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Z zasobów zbiornika korzystają również zakłady przemysłowe znajdujące się w Zagłębiu i Małopolsce, w tym Huta Katowice czy bloki energetyczne spółki Tauron.

Puchar Polski w klasie Omega

Regaty OPTY RACE 2023 w ramach Pucharu Polski w Klasie OMEGA odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Partnerami wydarzenia są: Powiat Bieruńsko-Lędziński, Gmina Chełm Śląski oraz Miasto Imielin. Sponsorami całego cyklu Pucharu Polski są firmy Mine Master oraz Instal PRO. Cykl zawodów objęty jest patronatem prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Wydarzenie wspierają: PUW HKW Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, Oddział Miejski WOPR Katowice, Zakład Mięsny Poliwczak, AC Pokale, Omega Sport, Dwór Bismarcka, Włoska Wioska Tawerna, Pole biwakowe “Nad zalewem”. Ciastkarnia-Piekarnia Stadler.

 

tekst i foto: mat. prasowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.