W czwartek 10 listopada o godzinie 12 odsłonięta zostanie w Gdyni tablica poświęcona Ludomirowi Mączce, geologowi, podróżnikowi i żeglarzowi, który na swoim jachcie „Maria” opłynął świat.

Ludomir Mączka, który dołączy do grona sław w Alei Żeglarstwa Polskiego, jest jednym z symboli szczecińskiego żeglarstwa. Pływać uczył się podczas studiów geologicznych w Jacht Klubie AZS we Wrocławiu i szybko zaczął zdobywać doświadczenie na morzu – podczas obozów żeglarskich w Trzebieży i Jastarni. Brał udział w pionierskich rejsach polarnych (do Narwiku w 1957 roku) i dalekomorskich (wokół Ameryki Południowej w latach 1965-1966). Najbardziej zasłynął rozpoczętym w 1973 roku i trwającym 11 lat wokółziemskim rejsem na jachcie „Maria” oraz wyprawie na „Vagabondzie II” wokół Ameryki Północnej, podczas której pokonano przejście północno-zachodnie z zachodu na wschód.

Więcej informacji o Ludomirze Mączce można znaleźć w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Uroczystość rozpocznie się na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni, w czwartek, 10 listopada o godzinie 12. Towarzyszyła jej będzie nietypowa aranżacja muzyczna, a po poświęceniu – którego dokona o. Eugeniusz Leśniak, proboszcz parafii Ojców Redemptorystów, będzie chwila na wspomnienie żeglarza.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM „Gryf”, odbędzie się spotkanie żeglarskie. Podczas niego uhonorowany zostanie zwycięzca Żeglarskiego Pucharu 90-lecia Gdyni.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego.

Tekst: Jędrzej Szerle

Foto: ze zbiorów Marka Słabego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.