Po przyholowaniu jachtu w pobliże Polskiej Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego, Polonus przez całą noc stał w zatoce przycumowany do burty okrętu Castillo. Było to związane z przeciekiem wymagającym ciągłego wypompowywania wody. Następnego dnia, armator po konsultacji z kierownictwem stacji podjął decyzję o wyciągnięciu jachtu na brzeg w okolicach przepompowni paliwa stacji. Około godz. 1830, pchany przez ponton ze okrętu Castillo, Polonus osiadł na mieliźnie we wcześniej uzgodnionym miejscu. Załoga Polonusa wraz załogą stacji przystąpiła do wyciągania jachtu na ląd przy pomocy spychacza.

Po wyciągnięciu na brzeg jacht udało się postawić w pozycji pionowej. W tym celu wykopano dół wokół płetwy balastowej  i po postawieniu kadłuba w pionie obsypano kamieniami. Nie udało się natomiast znaleźć materiału na zrobienie podpór.  Kolejne oględziny kadłuba na brzegu potwierdziły przypuszczenia, iż uszkodzenia są zbyt poważne, aby można je było usunąć na miejscu i kontynuować ekspedycję. W takim stanie jacht obecnie znajduje się na brzegu stacji.

[pro_ad_display_adzone id=”14904″]

Powrót załogi Polonusa do kraju rozpocznie się na pokładzie statku pasażerskiego Zaandam.  Udało się  wcześniej ustalić, iż trasa jego rejsu przebiega przy wyspie King George, a Zatoka Admiralicji jest planowym miejscem krótkiego postoju statku. Dzięki wielkiemu wsparciu i działaniom polskiej ambasady w Buenos Aires, dyrekcja firmy Holland America Line w Seattle wyraziła oficjalną zgodę na zabranie załogi Polonusa na pokład.  Jest to statek o długości 238 m. zabierający na pokład ponad 1400 pasażerów.

Załoga Polonusa wejdzie na pokład statku 4 stycznia ok. godz 1600.  Zgodnie z planem rejsu, 11 stycznia Zaandam zacumuje  w Buenos Aires.

http://www.hollandamerica.com/cruise-vacation-onboard/Zaandam#

Dalsze decyzje odnośnie jachtu będą podejmowane przez armatora po powrocie do kraju.

http://shackleton2014.pl

Zdjęcia z akcji ściągania S/Y Polonus z mielizny na http://www.gacetamarinera.com.ar/nota.asp?idNota=7563&idSec=7

4 KOMENTARZE

  • Zgodę na publikacje materiałów z wyprawy otrzymaliśmy od osoby zajmującej się jej PR, dlatego miedzy innymi, że objęliśmy patronat medialny nad wyprawą (Sail24.pl i Żeglarstwo na FB). Jeśli autor nie jest zainteresowany publikacją tego zdjęcia dla naszych 20.000 czytelników, to je wymienimy.
   Pozdrawiam

 1. “hubert
  4 stycznia 2015
  Na jakiej podstawie publikujecie zdjęcia bez praw do nich i kontaktu z autorem ?(..)”

  O to Polska właśnie ! fe..

 2. Ludzie kochający Antarktydę słusznie wyrażają obawy,że zamienia się ona w wielki śmietnik.Na następną wyprawę niech wyruszy jacht “Prudencia”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.