Zespół YKP Gdynia pokonał w emocjonującym finale załogę Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (CHKŻ) i został Drużynowym Mistrzem Polski Klasy Optimist. W rozegranych w Rybniku 3 dniowych regatach wystartowało 10 zespołów, w tym reprezentanci śląskich klubów z TS Kuźnia Rybnik i KW Garland Gliwice.

Przez pierwsze 2 dni rozegrano 45 wyścigów jako rundę eliminacyjną każdy z każdym. Zdecydowanie najlepiej pływał zespół CHKZ z Chojnic wygrywając aż 8 z 9 wyścigów i dzięki temu uzyskał prawo wyboru przeciwnika w ćwierćfinałach. Natomiast o kolejne miejsca zażartą walkę stoczyły kluby z JKW Poznań, CWM Gdynia, YKP Gdynia i WTW Warszawa, wszystkie zdobywając po 6 pkt. Grono ośmiu ćwierćfinalistów uzupełniły kluby MOS Iława i KW Garland Gliwice.

W ćwierćfinałach faworyci nie zawiedli. JWK, YKP1 i YKP pokonały przeciwników 3-1 a CHKŻ pewnie, bez starty punktu pokonał Garland.

W półfinałach CHKŻ wybrał jako konkurenta klub z Poznania pozostawiając w drugiej parze obie drużyny z YKP Gdynia. Oba półfinały skończyły się identycznym wynikiem 3-1 na korzyść CHKŻ oraz YKP2.

Mecz o 3 miejsce to pewne wygrana 3-0 podrażnionych w półfinale Gdynian z załoga JKW Poznań.

Natomiast finał między CHKŻ a YKP2 to prawdziwa walka do ostatnich metrów. Oba zespoły wygrywały na zmianę kolejne 4 mecze doprowadzając do remisu 2-2 i sytuacji gdy ostatni wyścig miał zdecydować o tytule Mistrzowskim. W 5 wyścigu finałowym minimalnie lepszą okazała się załoga z Gdyni odbierając tytuł Mistrzów Polski z rąk żeglarzy z Chojnic !

Pełne wyniki regat:

  • Yacht Klub Polski Gdynia 2 (Paulina Rutkowska, Mateusz Gwóźdź, Maciej Panaś, Paweł Gierłachowski, Szczepan Damasiewicz)
  • Chojnicki Klub Żeglarski (Agnieszka Pawłowska, Patryk Kosmalski, Jeremi Szczukowski, Jan Krawczyk i Marcel Montrymowicz)
  • Yacht Klub Polski Gdynia 1 (Pola Dzik, Gustaw Miciński, Gracjach Grzech, Maciej Iliński, Mikołaj Merkler)
  • JKW Poznań
  • CWM Opti Gdynia
  • WTW Warszawa
  • MOS Iława
  • KW Garland Gliwice
  • TS Kuźnia Rybnik 2
  • TS Kuźnia Rybnik 1

Regaty sędziowane były przez Komisję Regatową oraz 4 arbitrów podejmujących decyzję bezpośrednio na wodzie, podobnie jak w regatach meczowych. Imprezę zorganizował Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

Partnerami regat byli Miasto Rybnik a fundatorami nagród dla uczestników D.A.D., JSails, Kaya Ropes, THIS1, Kinder+Sport i Musto.

Optimist to najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów regatowych, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby. Optimist to jedna z najpopularniejszych klas regatowych na świecie, aktualnie oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 130 000 łódek.

PSKO to Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zrzeszające kluby i zawodników pływających w tej klasie w Polsce, organizujące cykle regat Pucharu Polski, regaty mistrzowskie oraz wyłaniające Reprezentacje Polski na Mistrzostwa Świata i Europy

MT Partners to organizator regat żeglarskich w całej Polsce, znany m.in. z organizacji cyklu meczowych regat Pucharu Świata Polish Match Tour, regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz Mistrzostw Świata Optimist w 2015 roku w Dziwnowie i wielu innych regat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.