Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet

Pierwsza edycja Żeglarskich Mistrzostw Kobiet przeszła do historii. Od 18 do 19 czerwca 2022, na wodach wokół sopockiego molo, można było podziwiać najlepsze polskie żeglarki. Regaty zakończyły się bez niespodzianki – zwycięstwem załogi wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec. O miejsca na podium do ostatniego wyścigu projektu Women On Water walczyły 4 kolejne utytułowane załogi.

Organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie regat w dynamicznym i ciekawym dla kibiców formacie ligowym. Lista startowa była pełna wielkich nazwisk, a liczbę tytułów mistrzowskich uczestniczek długo można by liczyć. Eksperci i komentatorzy byli zgodni co do tego, że faworytką Mistrzostw będzie Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka ostatnich Igrzysk Olimpijskich, która wystartowała z Magdaleną Kwaśną, Hanną Dzik i Anną Brzozowską.

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet

Pierwszy dzień regat przywitał zawodniczki kręcącym zachodnim wiatrem. Na trudnej trasie faworytki zaczęły od przeplatania zwycięstw i słabszych wyścigów. Na prowadzenie po pierwszej części dnia wyszła załoga Katarzyny Barabasz, zawodniczki z dużym doświadczeniem ligowym i meczowym. Znakomitą serię trzech zwycięstw z rzędu zanotowała załoga Aleksandry Melzackiej. Bardzo dobrze regaty rozpoczęła też załoga Julii Szmit, reprezentująca barwy Sztorm Grupy. W drugiej połowie dnia Agnieszka Skrzypulec ustabilizowała formę. Nie wypadając poza trójkę w ostatnich sześciu wyścigach dnia ustawiła swoją załogę na prowadzeniu.

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet

W niedzielę Sopot pokazał swoje prawdziwe oblicze. Załogi musiały wykazać się świetnym dopasowaniem do zmiennych warunków rozpoczynając pierwsze wyścigi w słabym wietrze i na płaskiej wodzie, a kończąc ostatnie przy 20 węzłach wiatru z kierunku Helu i sporej fali. Początkowo przebłyski zanotowały załogi Gabrieli Czapskiej i Barbary Mrozowicz, ale najlepszą załogą drugiego dnia okazała się załoga Rockstars Racing prowadzona przez olimpijkę z Londynu Annę Weinzieher. Dwa wygrane wyścigi i nie wypadnięcie poza czwórkę pozwoliło im dołączyć do walki o medale.

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet

Przed ostatnim 24-tym wyścigiem było wiadomo, że Agnieszka Skrzypulec wraz z załogą, dzięki bardzo równemu pływaniu, zagwarantowała sobie zwycięstwo. Za jej plecami o pozostałe dwa medale do ostatniego wyścigu walczyły załogi Katarzyny Barabasz, Aleksandry Melzackiej, Julii Szmit i Anny Weinzieher. Załoga Sztorm Grupy wygrała ostatni wyścig, ale to nie było wystarczające, żeby wspiąć się na podium. Slava Racing Katarzyny Barabasz cieszyła się ze srebrnych medali, a Rockstars Racing Anny Weinzieher z brązowych.

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet

Wyniki Żeglarskich Mistrzostw Kobiet – Women On Water

 1. Skrzypulec, Kwaśna, Dzik, Brzozowska – 52 pkt
 2. Barabasz, Łoboda, Gwiazda, Maciuszko – 70 pkt
 3. Weinzieher, Gołębiowska, Rajchert, Placzke – 70 pkt
 4. Szmit, Łapińska, Oleksiuk, Fidecka – 71 pkt
 5. Melzacka, Goralska, Romaniuk, Bartosiewicz – 72 pkt
 6. Remizowicz, Groth, Ruwińska, Łobasiuk – 84 pkt
 7. Czapska, May-Niezabitowska, Korszoń, Sobczak – 90 pkt
 8. Barwińska, Mrózek-Gliszczyńska, Sołtaniuk, Barwińska-Urbowska – 92 pkt
 9. Bronicka, Brzóska-Murach, Szmul, Cieśla – 94 pkt
 10. Mrozowicz, Harc, Gill, Zakrzewska – 97 pkt
 11. Feret, Bunar, Smela, Węgrzyniak – 139 pkt
 12. Żeberska-Kowalska, Kostrzewska, Ryszczyńska, Kamińska-Skrzypczak – 157 pkt

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiej Ligi Żeglarskiej: www.ligazeglarska.pl

Partnerami są: Biotaniqe, Freixenet Polska, Urban Hedonist, Texet Poland

Gospodarz: Miasto Sopot

Organizatorami Żeglarskich Mistrzostw Kobiet są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Miasta Sopot.

#WOW #WomenOnWater #plz #ligazeglarska #ligakobiet #freixenetpolska #celebrujżycie #cavalovers

Kontakt do organizatorów: info@ligazeglarska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.