Tylko do 15 kwietnia można jeszcze zgłaszać zespoły do pierwszej, historycznej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Dwanaście lub osiemnaście zespołów, od maja do sierpnia, w sześciu imprezach w Sopocie, Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie będzie rywalizowało o tytuł Klubowego Mistrza Polski w Żeglarstwie 2015.

Organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać nazw konkretnych klubów dopóki cała lista nie zostanie zamknięta, ale dotychczas zgłosiło się już osiem klubów m.in. z Gdyni, Giżycka, Krakowa, Poznania, Rybnika, Szczecina czy Warszawy. Na linii startowej pozostało już tylko kilka miejsc, więc kluby chcące włączyć się w rywalizację nie mogą zwlekać. Tylko w tym roku o przyjęciu do Ekstraklasy decyduje kolejność zgłoszeń. Od kolejnych sezonów trzeba będzie rywalizować w eliminacjach, czy też przebijać się do wyższych rozgrywek z II ligi lub lig regionalnych.

Rozgrywki skonstruowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć dostęp klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką sprzętu, gdyż ten dostarczany jest i obsługiwany przez organizatorów. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

Co należy zrobić, aby przystąpić do Ekstraklasy Żeglarskiej:

  • wybrać reprezentacyjne barwy klubowe, w których będzie prowadzona rywalizacja – klub musi być zarejestrowany w PZŻ, a sternik lub kierownik zespołu musi być jego członkiem;
  • zebrać zespół od 4 do 20 osób, z których każda reprezentuje tylko jeden klub przez cały sezon;
  • wysłać zgłoszenie ze strony www.ligazeglarska.pl lub pocztą elektroniczną na adres info@ligazeglarska.pl;
  • odebrać potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia;
  • ostro trenować do sezonu, aby zdobyć mistrzostwo Polski.

Regulamin rozgrywek dostępny jest na stronie: http://ligazeglarska.pl/regulamin.html

Przypominamy kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2015:

23-24.05.2015 – Szczecin

05-06.06.2015 – Sopot

20-21.06.2015 – Świnoujście

04-05.07.2015 – Sopot

25-26.07.2015 – Dziwnów

08-09.08.2015 – Sopot

Pierwsze dwa kluby Ligi, poza tytułami mistrza i wicemistrza Polski, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurują również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

[divider size=”small”]

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a dwa najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. W pierwszej edycji żeglarze będą używać jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

[pro_ad_display_adzone id=”14904″]

W pierwszym sezonie planowany jest udział 12 klubów z całej Polski. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe. W przypadku większego zainteresowania ze strony klubów rozegrane zostaną regaty eliminacyjne, a sama liga rozegrana zostanie na dwóch poziomach – Ekstraklasy i II ligi.

Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę internetową www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl . Więcej informacji można znaleźć na stronie w załączonym Regulaminie.

Rafał Sawicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.