Po długiej przerwie spowodowanej koronawirusem do kalendarza wydarzeń kulturalnych wraca JachtFilm.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Tegoroczna edycja festiwalu jest okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie  się wybór  najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy.  W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata.

Projekcje rozpoczną się w sobotę filmem o brytyjskim żeglarzu Tonym Bullimore pt. „Cudem ocalony”. Jest to historia jednego z najciekawszych wydarzeń w trakcie wokółziemskich regat samotniczych Vendee Globe w 1996 roku i niewiarygodnego męstwa i wytrzymałości żeglarza który przetrwał 5 dni w kadłubie wywróconego jachtu.

Film „Berserk w Antarktyce” za każdym razem, gdy jest pokazywany, wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie „ostatnim z prawdziwych Wikingów”.

„Niedzielny żeglarz” to film o początkach zorganizowanego regatowego żeglarstwa czyli pierwszej edycji regat Whitbread w 1973 roku. Na linii startu wśród doświadczonych załóg i świetnych żeglarzy pojawił się jacht pod meksykańską banderą, a trzon jego załogi stanowiła rodzina armatora jachtu. Tak zaczęła się niewiarygodna i zarazem wesoła historia, która oglądana na dużym ekranie wzbudza podziw,  bawi,  i wzbudza nutkę nostalgii za epoką białych żagli.

W niedzielę zostaną pokazane cztery filmy.

„W kilwaterze szkunera Zaca” – to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku.

„Jerzy i Jerzy na jeziorach” – nostalgiczna, piękna historia o przyjaźni, Mazurach i czasie.

Pokaz filmu „Gorycz Zwycięstwa” będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR.

Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. „Przygody Dodo” to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm ma swoje edycje w kilku miastach Polski. Odbywa się w Warszawie, Gdyni, Szczecinie. Miał swoje edycje w Katowicach w latach 2014-2016. Kolejne trzy edycje w latach 2017-2019 odbyły się w Rybniku w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Program:

SOBOTA 19  marca  / godz. 16.00 – 20.30

Cudem ocalony
Australia / 1998 / 52 minuty

Berserk w Antarktyce
Norwegia / 2000 / 51 minut

Niedzielny żeglarz
Meksyk & Kanada / 2016 / 74 minuty

NIEDZIELA 20  marca  / godz. 16.00 – 20.30

W kilwaterze szkunera ZACA
USA / 1978-2005 / 51 minut

Jerzy i Jerzy na jeziorach
Polska / 2018 / 30 minut

Gorycz zwycięstwa
Polska / 1981 / 43 minuty

Przygody Dodo
Belgia / 2015 / 55 minut

Szczegółowy program, lista filmów oraz rezerwacje wejściówek: www.jachtfilm.pl. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu, lub innych zmian wynikających z aktualnych obostrzeń epidemiologicznych.  W procesie rezerwacji biletów kino Kosmos wprowadziło „bilet dla osób zaszczepionych na Covid”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.