polonus

Fundacja Żegluj z Nami Wielkopolsko rozpoczęła gruntowny remont s/y Polonus – jachtu, który po wypadku na Antarktydzie udało się naprawić, zwodować i szczęśliwie sprowadzić do Polski. Podczas remontu i modernizacji Polonus zyska najnowocześniejsze wyposażenie, ale zachowany zostanie jego charakter i klimat. Inicjatywa wywołuje bardzo duże zainteresowanie – głównie wśród żeglarzy z Wielkopolski, od lat silnie związanych z Polonusem.

Jacht Polonus to stalowy kecz typu Bruceo, wybudowany dla Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu i zwodowany w 1991 roku. Przez wiele lat pływał z załogami AZS po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Adriatyku. Zakupiony przez prywatnego armatora, został dostosowany do żeglugi wyprawowej i doskonale spisywał się podczas rejsów na Spitsbergen, dookoła Islandii, w wyprawie „Szlakiem Śmiałego” – na Horn, wokół Ameryki Południowej i do Antarktyki, a także podczas rejsu ku czci Ernesta Shackletona do Ameryki Południowej i na Antarktydę.

Podczas tej ostatniej wyprawy, na skutek awarii silnika, jacht zdryfował na skały Wyspy Króla Jerzego. Uszkodzoną jednostkę wciągnięto na brzeg w pobliżu Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego i prowizorycznie zabezpieczono. Dzięki wsparciu setek sympatyków żeglarstwa uczestniczących w akcji internetowej, na Antarktydę ruszyła 5-osobowa ekipa ratunkowa pod kierownictwem kapitana Sebastiana Sobaczyńskiego. W polarnych warunkach, dysponując bardzo ograniczonymi możliwościami technicznymi, żeglarze naprawili i ponownie, w styczniu 2016 roku, zwodowali Polonusa. Jacht po wieloetapowej podróży wrócił do Polski i od 2018 roku czekał na remont w Szczecinie.

Fundacja Żegluj z Nami Wielkopolsko – nowy armator s/y Polonus, rozpoczęła właśnie prace przy jachcie. „Zależy nam na tym, by przygotować Polonusa na długie lata bezpiecznej i spokojnej eksploatacji, dlatego zakres prac jest bardzo szeroki” – wyjaśnia Maciej Olszewski, prezes Fundacji. „Oczywiście gruntownej naprawy wymaga kadłub i pokład, z oczywistych powodów należy wymienić takielunek i żagle, zostanie też całkowicie wymieniona zabudowa wnętrza – ale przy zachowaniu układu indywidualnych koi, charakterystycznego dla jachtu klubowego. Polonus dostanie również nowy silnik z przekładnią, agregat prądotwórczy, hydrauliczny system sterowania, ster strumieniowy i najnowocześniejszą elektronikę” – dodaje Maciej Olszewski.

polonus

Inicjatorom remontu słynnego jachtu zależy na tym, by żeglowanie na współcześnie wyposażonym Polonusie było dostępne dla każdego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży oraz żeglarzy darzących tę jednostkę sympatią i sentymentem. Fundacja, której celem statutowym jest popularyzacja żeglarstwa, planuje organizację rejsów edukacyjno-przygodowych dla debiutujących młodych załóg, rejsów szkoleniowych dla żeglarzy doskonalących swoje umiejętności morskie oraz rejsów rehabilitacyjno-terapeutycznych.

Remont jachtu Polonus jest prowadzony na przystani PTTK w Szczecinie-Dąbiu. Postęp prac można śledzić na stronie internetowej www.jacht-polonus.pl oraz na Facebooku.

Dodatkowe informacje: Jakub Paluszkiewicz, Fundacja Żegluj z Nami Wielkopolsko, jakub.paluszkiewicz@gmail.com, tel. 509 434 893

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.