Z udziałem żeglarzy reprezentujących kilkanaście europejskich państw, przedstawicieli władz Gdańska i samorządu regionalnego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz sponsorów, otwarto w czwartek 20 lipca, o godz. 19 Granaria Morskie Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Gdańsk 2017.

Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a zarazem wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego do spraw morskich, Bogusław Witkowski powitał uczestników regat.

– Cieszę się, że ta morska impreza, pod opieką wspaniałego sponsora, jakim jest firma Granaria, odbywa się w miejscu, które przechodzi tak duże przeobrażenia, gdzie okoliczne spichlerze zmieniają się w reprezentacyjne hotele – powiedział prezes Witkowski. – Mam nadzieję, że mistrzostwa przyczynią się do popularyzacji tego fascynującego sportu, jakim jest żeglarstwo.

Prezes Witkowski poprosił też zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy pamięci dwóch zmarłych w ostatnich tygodniach żeglarzy, kapitanów Aleksandra Kaszowskiego i Andrzeja Drapelli.

Tradycyjne żeglarskie szklanki przy dźwiękach hymnu państwowego wybił kapitan Czesław Perlicki.

– Szanowni państwo, w imieniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza witam w Gdańsku, mieście z tysiącletnią tradycją morską i portową – powiedział do zgromadzonych na uroczystości otwarcia mistrzostw Andrzej Radomski, reprezentujący Referat Sportu gdańskiego magistratu. – Ta impreza to jest przedsmak wielkich zmagań europejskich żeglarzy, mistrzostw Europy w formule ORC. Gratuluję państwu, że odważyliście się wziąć w niej udział. Niech wygra najlepszy.

Czy najlepsi okażą się ubiegłoroczni zdobywcy tytułów – w grupie B ekipa jachtu „GoodSpeed” z kapitanem Łukaszem Trzcińskim oraz – w grupie A załoga Tymona Sadowskiego na „Dużym Ptaku” – przekonamy się 23 lipca, kiedy ogłoszone zostaną wyniki regat.

A rywalizacja rozpocznie się w piątek 21 lipca. Tego dnia rozegrane mają być dwa krótkie wyścigi w rejonie mola w Gdańsku-Brzeźnie.

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris i Granaria – sponsorzy tytularni, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Olivia i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz miasto Gdańsk.

Strona regat: http://orc2017gdansk.eu/

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/orceuropeans2017/

Tekst: Dariusz Olejniczak

Foto: Tadeusz Lademann

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.